5. SAAA konferenca v Avstraliji v virtualni izvedbi VTISa

Brina Vadnjal

19. novembra 2021 je potekala 5. tradicionalna SAAA konferenca v Avstraliji: Raznolikost in inovativnost: Praznovanje 30. obletnice Slovenije. Odvijala se je v dvorani Law School Board room na University of South Australia West campus v Adelaide in preko prenosa v živo na platformi Zoom. Skupaj s Slovenian Australian Academic Association (SAAA) in Slovenian Australian Chamber of Commerce (SACC) smo uspešno izvedli hibridni dogodek (VTISovci smo pokrivali virtualni del), ki se je osredotočil na izmenjavo znanja med Slovenijo in Avstralijo. Dogodek je potekal v sodelovanju z The Hawk EU Jean Monnet Centre of Excellence. Konferenca je bila posvečena 30.obletnici slovenske države in njenim stalnim dosežkom na področju okoljskega ozaveščanja in gastronomije.

Konference se je udeležilo več kot 70 prijavljenih gostov iz vsega sveta. Med drugim so prišli iz ZDA, Brazilije, Velike Britanije in Slovenije in vseh večjih mest Avstralije, kot so Perth, Hobart, Darwin, Melbourne, Sydney, Canberra, Brisbane in gostiteljskega mesta Adelaide. Udeležba je bila namenjena zlasti akademikom, raziskovalcem, študentom, podjetnikom in vsem organizacijam, ki jih zanima aktualna izmenjava znanja med Slovenijo in Avstralijo.
Konferenco je otvorila Tanya Plibersek, poslanka avstralskega parlamenta, ministrica v senci za izobraževanje in ženske ter zvezna poslanka v Sydneyu. Z uvodnim nagovorom so nadaljevali tudi profesor Anthony Elliott, dekan za zunanje sodelovanje in izvršni direktor Centra odličnosti in mreže, University of South Australia Jean Monnet, dr. Helena Jaklitsch, ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu, gospod Adrian Vatovec, častni konzul Republike Slovenije v Adelaidi in gospod Jurij Rifelj, veleposlanik Republike Slovenije v Avstraliji.

Udeleženci so imeli priložnost prisluhniti trem osrednjim govornikom, ki so predstavili vrsto raznolikih tem. Docentka Alice Gorman z Univerze Flinders na temo "Otoki v vesolju: vizionarska znanost Hermana Potočnika Noordunga" in docentka Laura Grenfell z Univerze v Adelaidi na temo "Zaščita ranljivih v času COVID 19″ sta se dogodka udeležili osebno, medtem ko se je z gospodom Ivom Boscarolom, generalnim direktorjem in solastnikom podjetja Pipistrel, o "Tridesetih letih revolucioniranja letalstva" iz Slovenije v živo pogovarjala Mateja Slobodnik iz Gospodarske zbornice Avstralije.

Konferenca Slovensko-avstralskega mreženja je vključevala dopoldansko letno skupščino za člane SAAA, popoldanska zasedanja in konferenčno večerjo v Avstralskem nacionalnem vinskem centru v Adelaidi in na spletu. Popoldne so udeleženci poslušali akademike o njihovem delu, o tem, kako sodelujejo s Slovenijo ter kje ležijo izzivi in priložnosti. Predstavile so se tudi nevladne in vladne organizacije. Med odmorom je Društvo VTIS organiziralo spletno mreženje, kasneje pa so udeleženci  prisluhnili tudi slovenskim avstralskim doktorskim študentom, ki jih je vodil dr. Louis Everuss z University of South Australia, in mlajšim štipendistom American Slovenian Education Foundation (ASEF) 2021, ki jih je vodil dr. Jurij Karlovšek, eden od ASEF profesorjev.

Čestitke in hvala Slovenian Australian Academic Association (SAAA) in Slovenian Australian Chamber of Commerce (SACC), da smo ponovno lahko bili del izjemnega dogodka. Veselimo se naslednje, šeste SAAA konference2022, ki bo potekala v petek, 18. novembra 2022, v Perthu in preko spleta, organizirana pa bo v sodelovanju z SloAusCham in gostujočim soorganizatorjem Slovenskim brazilskim akademskim klubom.

Bolj podrobno poročilo in fotografije iz dogodka najdete na spletni strani SAAA društva na naslednji povezavi.

*Za vse, ki se dogodka niste mogli udeležiti je na našem youtube kanalu na voljo posnetek celotne konference: https://www.youtube.com/watch?v=RPHBZ5WEkwg.

Naše aktivnostiManca K.