Sedmi zaporedni VTIS Roadshow v letu 2021 je potekal v decembru

 

Brina Vadnjal

5 minutno branje


Za nami je tudi letošnji decembrski VTIS Roadshow. O zanimivim in koristnim informacijam o študiju v tujini iz prve roke so nadobudni dijaki in študenti (okoli 120 slušateljev), ki jih zanima študij v tujini imeli priložnost prisluhniti 8. decembra preko platforme Zoom.

Dogodku se je pridružilo šest VTIS-ovcev, ki so delili svoje izkušnje o selitvi in študiju v tujini, ter 7 partnerjev društva, ki so prav tako prisotnim predali koristne informacije, ki jih bodo potrebovali. 

 

Dogodek je bil sestavljen iz več delov. Začel se je s pozdravom in predstavitvijo Društva VTIS, ter projektov društva, ki pridejo v poštev pri selitvi v tujino. Nato so se predstavili gosti in partnerji društva, zatem pa je sledila še predstavitev študijskih izkušenj članov društva VTIS. Na koncu je bil čas za odgovore na vprašanja. Gosti so najprej odgovorili na nekaj splošnih vprašanj, nato pa so se razdelili v sobe in posvetili čas še bolj podrobnim vprašanjem. 

Dogodek je vodila Eva Casagrande, študentka ekonomije na University of Cambridge.

Društvo je na začetku predstavila Manca, vodja pisarne društva VTIS. Prisotne je obvestila o načinu delovanja društva in jih povabila na naslednji Roadshow, ki bo potekal marca, ter na VTIS-ov program mentorstvo. VTIS Mentorstvo je program namenjen mladim, ki potrebujejo pomoč ob selitvi, kjer društvo mlade poveže s strokovnjaki z izkušnjami na področjih, ki jih zanimajo.

Na vrsto je prišla predstavitev gostov in partnerjev. Prvi partner je bil Javni štipendijski sklad RS, ki nudi štipendiji Ad Futura in Zoisova štipendija, ki ga je predstavila Katja Cankar. Ad Futura nudi štipendije študentov v tujini na področjih naravoslovja, tehnike in zdravstva za dodiplomske študente ali študente enovitega magistrskega študija, ter podiplomskim študentom na vseh področjih v vrednosti 7200€ do 15 000€.  Zoisovo štipendijo pridobijo dijaki in študenti z izjemnimi dosežki in ustreznim šolskim uspehom. Nato je bil predstavljen še Education USA, ki je ameriška državna mreža z več kot 425 mednarodnimi svetovalnimi centri v več kot 175 državah, med drugim tudi v Sloveniji. Naslednji je Tim Prezelj predstavil organizacijo ASEF-American Slovenian education foundation, ki podpira študijske in raziskovalne izmenjave med Slovenijo in ZDA. Predstavljena je bila tudi organizacija LV Prospects, ki pomaga mladim na poti do študija v ZDA. Sledila je predstavitev Integral EDU, ki ga je predstavila Tamara Nanaja. Integral EDU je največja svetovalna agencija v JV Evropi za pomoč pri vpisu na študij v tujini. Dragan Barbutovski je predstavil tudi British Council, ki je mednarodna organizacija iz Združenega kraljestva za medkulturne odnose in priložnosti v izobraževanju s predstavništvi v več kot 100 državah. Potem sta Neža Račečič in Juš Tavčar predstavila UWC Slovenija, globalno gibanje, ki s pomočjo izobraževanja združuje ljudi, narode in kulture za mir in trajnostno prihodnost. Nazadnje je Regina Bajc predstavila še Popre, Primorski tehnološki park, ki organizira tekmovanje za najboljšo podjetniško idejo.

V naslednjem delu je nastopilo 5 članov društva, ki jih združujejo podobne misli in ideje. Ko so se odpravili študirat v tujino, so se vsi srečali z vprašanjem »Kaj nam svet ponuja in kaj se še lahko naučimo?« To so skozi svoja študijska leta, z življenjem in delom v tujini odkrili. Vsi pravijo, da so sami sebe presenetili, si v tujini odprli oči in pridobili še več osebnega bogastva, predvsem pa izkušenj in znanja. Mladim priporočajo, da stopijo iz cone svojega udobja in odkrijejo kaj jih čaka v svetu. Predstavili so se Andraž Logar, ki se ukvarja s 3D animacijo in računalništvom, Ema Grčman, ki na Norveškem igra violončelo, študent medicine v Španiji Tin Jančevski, študentka psihologije na Nizozemskem Maruša Mohar in Nina Drolc, ki se ukvarja z industrijskim inženiringom v ZDA.

Sledili so odgovori na vprašanja o različnih temah. Pogovarjali smo se mentorstvu, mednarodni maturi, študiju v drugih državah itd. Po pogovorih v sobah, kjer so prisotni dobili še več informacij, je sledil zaključek dogodka.

Zelo lepo je videti toliko nadobudnih mladih dijakov in študentov ki želijo izkusiti svet. Njihova energija in vedoželjnost nas spodbuja, da čim bolj profesionalno izpeljemo takšne dogodke in jim ponudimo čim bolj pestre informacije. To pa seveda ne bi bilo možno brez naših partnerjev ki si vzamejo čas da delijo svoje znanje in podpirajo VTIS, za kar smo izredno hvaležni.
— Eva Casagrande, soorganizatorka VTIS Roadshowa

Hvala vsem, ki ste še dogodka udeležili. Posebna hvala vsem članicam in članom Društva VTIS za predstavitev na čelu z organizatorko Evo Casagrande, ter vsem partnerjem dogodka za vse informacij in nasvete.

Če vas študij v tujini zanima, se nam pridružite na dogodku marca in na našem programu VTIS Mentorstvo. Za več informacij pa nas vedno lahko kontaktirate na: info@drustvovtis.si.


 
 
Naše aktivnostiManca K.