MSCA Konferenca v znamenju krepitve uravnoteženih mobilnostnih tokov v Evropi

 

Manca K.

7 minutno branje


Društvo VTIS je imelo letos priložnost aktivno sodelovati na spletni konferenci MSCA (Marie Sklodowska Curie), na aktualno temo "Krepitev uravnoteženih mobilnostnih tokov v Evropi". Organizirana je bila v okviru Slovenskega predsedstva EU s strani Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter ostalih deležnikov. Konferenca, ki je bila namenjena enemu ključnih ukrepov programa MSCA, to je mobilnosti štipendistov MSCA, je letos poseben poudarek namenila nacionalnim pogledom na mobilnost v tujino.


 

Spletna oblika konference je omogočila široko udeležbo štipendistov MSCA in drugih raziskovalcev na začetku kariere iz številnih evropskih držav, ki so tekom 2-dnevne konference, 15. in 16. novembra 2021, razpravljali o različnih vidikih mobilnosti v okviru MSCA. V središču diskusij so bile številne aktualne teme od krepitve mobilnosti v Evropskem raziskovalnem prostoru, kroženja možganov, izboljševanja življenjskih in delovnih razmer ter neskladnosti znanja in spretnosti s potrebami na trgu dela in v družbi. Glavni cilj letošnje konference je bil okrepiti zavedanje o pomenu vzorcev mobilnosti raziskovalcev v EU ter poudariti dobre prakse reintegracijskih procesov in modelov mobilnosti štipendistov MSCA. Razprave naj bi med drugim prispevale k oblikovanju novih orodij in ukrepov za boljše, stabilnejše, manj prekarne in dolgoročno urejene delovne razmere, usklajene z načrti kariernega razvoja mlajših štipendistov MSCA.

V toku pestrega dvo-dnevnega programa so se zvrstili številni paneli, diskusije in delavnice. Eno izmed slednjih je organiziralo naše društvo pod vodstvom člana upravnega odbora Društva, Tima Webra. Tematika naše delavnica se je dotikala pogleda posameznikov in nevladnih organizacij na mobilnost znanja [vsebina: https://bit.ly/3jGuqan]. Na panelu so sodelovali naslednji panelisti: Ivo Djidrovski (Former MSCA fellow, MCAA Western Balkans Chapter), Dalibor Drljač (NCP BIH), Tanja Vertelj (Ministry of Education, Science and Sport, Slovenia), Leandro Conte (MSCA fellow, Complutense University of Madrid), Maria Bostenaru (former MSCA fellow, University of Architecture and Urbanism, Sibiu), Arianna Campiani (MSCA fellow, Sapienza University of Rome), Wioleta Borszebka (MSCA fellow, Centre of Polymer and Carbon Materials, Polish Academy of Science). Poleg njih so bili na panelih prisotni predstavniki naslednjih nevladnih organizacij: Marketa Kubankova, predstavnica Češke nevladne organizacije študentov v znanosti (Czexpats), Stanisław Kopyta, predstavnik Poljskega združenja študentov v Veliki Britaniji (Polish Student Societies in the UK) in Ante Lovrić, predstavnik Združenja hrvaški študentov v tujini (UHSI). Delavnica je potekala pod moderatorstvom Tima Webra in so-moderatorjev skupin, Daše Pogorelec in Olega Rogoze.

Delavnico je otvorila dr. Marinka Žitnik, direktorica Inštituta ASEF (Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija), ki je predstavila rezultate raziskave, ki so jo v ASEFu opravili med štipendisti. Raziskava se je osredotočala na razloge, ki so spodbudili štipendiste MSCA, da ostanejo v tujini, vzpostavijo povezave ali se vrnejo v svojo državo izvora in se ponovno vključijo.

Po kratki predstavitvi vsakega od sodelujočih, so se le-ti razdelili v manjše skupine, v katerih so razpravljali o težavah s katerimi se znanstveniki soočajo pred, med, in po mobilnostni izkušnji.

Rezultati eno in pol urne delavnice so pokazali končni resoluciji, ki poleg opredelitve ključnih problemov  predlaga smiselne rešitve, osnovane na osebnih izkušnjah štipendistov in članov nevladnih organizacij.

Trenutno podporni prostor v veliki meri še vedno po najboljših močeh zapolnjujejo posamezne gostiteljske institucije z integracijskimi storitvami in nevladne organizacije. Pri čemer so nevladne organizacije med najboljšimi podporniki, saj nudijo pomoč in podporo na manj predpisan način. Z mehkimi pristopi kot so neformalno mreženje, izmenjavo znanja in mentorstvom, nudijo (nudimo) steber za prilagoditev posameznikov in skupnosti na novo okolje. S celovito podporo lahko nevladne organizacije pomagajo tudi pri ponovni integraciji posameznikov (t.j. raziskovalcev) nazaj v njihovo domače okolju, saj daljše bivanje v tujini lahko pomeni prekinitev svoje profesionalno – privatne mreže, ki so jo zgradili pred odhodom, kot tudi zmanjšano razumevanje lokalnem trgu dela.

Mobilnost je ena od temeljnih idej za delovanje Evropske unije. Le-ta obljublja vsakomur iskanje priložnosti tako v poklicni kot zasebni sferi kamorkoli ga vodijo poti. Zato je pomembno, da EU izpolni svojo obljubo in zagotovi brezhibno integracijo in ustrezno podporo vsem, ki so pripravljeni sodelovati. Zlasti v znanosti se mednarodne izkušnje pogosto obravnavajo kot ključne zahteva za napredovanje v karieri, a kljub temu se znanstveniki še vedno pogosto soočajo z mnogimi ovirami pri iskanju smiselnega dela v tujini in nato vrnitvi v domovino.


Končno poročilo delavnice Društva VTIS

Hvala organizatorjem, da so nas povabili in nam dali priložnosti sodelovanja na letošnji konferenci s tako pomembno vsebino, ter našemu Timu Webru, za organizacijo in koordinacijo delavnice!