Misija nemogoče ali ključ do slovenskih src? Nekaj nasvetov kako navdušiti svoje najbližje za učenje slovenščine

 

Romana Sustar

6 minutno branje


Ali imaš partnerja, ki prihaja iz tujine in si želiš z njim ali z njo ustvariti prihodnost? Mogoče tvoj prijatelj iz druge države želi živeti v Sloveniji, ker ga navdušujejo narava, običaji in ljudje? Osnovno znanje jezika odpira mnogo vrat in vključevanje v družbo je enostavnejše, če poznaš osnove jezika. Za Slovence so običaji, jezik in sprejemanje slovenske kulture zelo pomembni. Volja do učenja slovenskega jezika pa je ključ do slovenskega srca.

Zakaj se sploh učimo tuje jezike? “Love - Life - Money” in vse ostalo. Vsak ima svoj razlog. Kar pa je najbolj pomembno pri učenju jezika je naša želja in pripravljenost. To je prvi korak.


Bog ne daj, da bi kdo koga silil, ker je to začetek konca. Ljubezen in učenje se ponavadi končata s solzami, zato je pogosto najbolje najti primeren tečaj ali tutorja.
— Romana Sustar
 
SLovene_jezik_fotka 3.png
 

Kako začeti in katere so najboljše metode?

Spoznajmo Toma, Maite in Farida. Vsi bi se radi naučili slovensko in vsak ima drugačen razlog.

Tom ima punco Slovenko iz Kopra. Skupaj sta že tri leta in živita v Londonu. Tom je bil že večkrat v Sloveniji in rad pije pivo. Tom se je v srednji šoli učil francosko, govori pa tudi špansko. Tuji jeziki so mu všeč.

Cilj: osnove slovenskega jezika in sporazumevanja

Nasvet: Priporočam tečaj v skupini za začetnike, enkrat na teden. Če obstaja možnost, tudi dvotedensko poletno šolo v Sloveniji, v njegovem primeru v Kopru. Preko socialnih omrežij povezavo s pivovarno Laško in članstvom v Društvo ljubiteljev domačega pivovarstva. Povezati jezik z nečim kar imaš rad je pozitivna motivacija.

Maite prihaja iz Španije, ima sodelavko iz Kranja, je navdušena planinka. Resno premišljuje o selitvi v Slovenijo, ampak ni nadarjena za učenje tujih jezikov. Ne opazi razlik med  slovenščino, ruščino in hrvaščino. Je samska in si želi nov izziv.

Cilj: A2 nivo v šestih mesecih

Nasvet: Priporočam individualni pouk, najmanj štiri ure na teden. Učitelj mora imeti večletne izkušnje s poučevanjem in mora natančno slediti učnemu načrtu za A2. Tri tedne pred izpitom priporočam pouk vsaj trikrat ali večkrat tedensko. Priporočam tudi sodelovanje s planinskimi društvi, učenje besedišča za usposabljanje za gorskega vodnika. Pomemben je stik s Slovenci.

Farid prihaja iz Gruzije in govori ruski jezik. Dela za podjetje, ki se ukvarja s tehnologijo. Podjetje odpira poslovalnico v Sloveniji in Farid ima leto dni časa, da se nauči slovensko, ker bo vodja poslovalnice v Ljubljani.

Cilj: B2 nivo v 12 mesecih

Nasvet: Farid ima pred sabo velik izziv. Dejstvo da govori slovanski jezik mu daje prednost razumevanja gramatike. Potrebuje individualni pouk. Predvidevam, da bo tečaj plačalo podjetje. Predlagam dva učitelja in pouk štirikrat na teden po tri ure. Glavni učitelj je odgovoren za gramatiko, besedišče, poslušanje in poučevanje trikrat tedensko, pomožni učitelj pa za ponavljanje enkrat tedensko.

Kako naj navdušim svojega partnerja ali partnerko nad učenjem slovenskega jezika?

 “Bog ne daj, da bi kdo koga silil!”, ker je to začetek konca. Ljubezen in učenje se ponavadi končata s solzami, zato je pogosto najbolje najti primeren tečaj ali tutorja.

1. korak: spoznavanje, najmanj 3 mesece 

●     Ljubkovalno slovensko ime - od “bučke” do “miška” ali podobno.

●     Uporaba slovenskih besed v vsakdanjiku, besede ki so nekako povezane s teboj.

●     Poslušanje slovenske glasbe, ki je všeč obema. Na youtubu obstaja veliko posnetkov s podnapisi.

●     Slovenski produkti, kajti ljubezen gre skozi želodec.

●     Konjički in društva v Sloveniji - Slovenci so izjemno kreativen narod in obstaja neizmerno veliko klubov za vse možne konjičke.

●     Obiskovanje slovenskih prireditev, veleposlaništev, klubov.

●     Igranje slovenskih iger, na primer Monopoly Slovenija, etc.

●     Slovenske športne prireditve v živo.

●     Spoznavanje slovenskih običajev in navad.

●     Socialna omrežja, Instagram in lepote Slovenije.

●     Branje slovenske literature v tujem jeziku. Knjiga, katero priporočam vsakemu tujcu je Slovenology in veliko drugih romanov, ki so prevedeni v angleški jezik. Na primer: Evald Flisar je najbolj prevajan sodobni slovenski avtor (doslej 170 prevodov v 40 jezikov). V Sloveniji obstaja veliko odličnih avtorjev.

●     Moja babica je bila vedno za borovničke - torej vijolična magija, jaz osebno pa imam najraje srebrno radgonsko penino.

 

2. korak: zanimanje in učenje, najmanj 9 mesecev

●     Ekipa iz Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik je ustvarila čudovit online portal za začetnike: https://www.slonline.si/.

●     Obstaja kar nekaj didaktičnih pripomočkov, na primer kartice: Slika jezika.

●     Ustvari si listo besed s pomočjo aplikacij kot na primer Quizlet in Memrise.

●     Uporaba slovenskih besed v vsakdanjiku (hrana, navade, nakupovalna lista) in “post it” listki - sporočila.

●     Branje enostavnejših besedil, ta besedila se najdejo na portalu Dostopno.

●     Najdi primeren tečaj, priporočam manjšo skupino za začetnike. Učenje v skupini je zabavnejše in motivacijsko.

3. korak: resni kandidati in kandidatke, ves čas

 ●     Ko oseba govori slovensko in ji vsakdanje besede niso več tuje, se priporoča da jezik postane rutina. Nekateri dvojezični pari si porazdelijo jezike na dneve v tednu. Na primer: v ponedeljek, sredo in petek se govori slovensko, ostale dneve v tednu pa angleško.

●     Zelo pomembno se je držati dogovora.

Stiki s Slovenijo, druženje s slovensko govorečimi osebami in neprestano izpopolnjevanje so obvezni in morajo postati del življenja.
SLovene_jezik_fotka 1.png

Rada bi, da bi moji otroci govorili slovensko, pa ne vem kje in kako?

Za to skrbi Zavod republike Slovenije za šolstvo. Več informacij lahko najdeš tukaj: https://www.zrss.si/sticisce/dopolnilni-pouk/. Predlagala bi tudi, da kontaktiraš slovenska veleposlaništva. V nekaterih državah obstajajo sobotne šole, ki povezujejo učenje z druženjem. Obstaja tudi poletna šola v Sloveniji. V nekaterih državah obstajajo slovenske hiše in kulturni domovi, ki zares živijo za ohranjanje našega jezika in kulture. Ne pozabite tudi na dedke in babice, ki so včasih najboljši učitelji!

Kje se lahko učim slovensko?

Poleg spletnih portalov, lahko najdeš učitelje v skoraj vsaki državi: https://centerslo.si/na-tujih-univerzah/. Kolegice in kolegi vam bodo z veseljem svetovali. Kemija med učencem in učiteljem in jasen cilj  pred začetkom tečaja sta ključna faktorja do uspeha. Predlagam testne ure ali prvo srečanje z učiteljem. Testna ura traja pol ure in pomaga pri odločitvi za nadaljevanje.

SLovene_jezik_fotka 4.jpeg

Poleg poučevanja na UCL School of Slavonic and Eastern European languages v Londonu, bom od septembra dalje ponudila tudi online začetne tečaje za odrasle v skupinah. Ure bodo primerne za vse, ki se nahajajo v Evropi,  ZDA in LATAM. Po dvajsetih letih poučevanja, verjamem, da je skupinska dinamika najbolj uspešna in zabavna za učenje osnov.

Twitter / Linkedin / Spletna stran

Z veseljem pa te lahko predstavim svojim učencem, ki so vedno pripravljeni dati nasvet in so čudoviti veleposlaniki slovenskega jezika in Slovenije v svetu. Pridruži se naši FB strani Slovene in London. Če imate vprašanja mi lahko pošljete email na  romana.sustar@gmail.com.