Priložnosti za sodelovanje na EXPO 2020 Dubaj

Brina Vadnjal

EXPO razstava je dogodek, ki nudi podjetjem  priložnost za globalni preboj in vstop na nove trge ter povezovanje z novimi poslovnimi partnerji iz celega sveta. EXPO 2020 poteka v Dubaiu. Na dogodku bo sodeluje 194 držav iz celega sveta vključno s Slovenijo, ki se predstavila z logom »Slovenija green and smart experience«. Predstavnik SPIRIT Slovenija g. Marko Limberk in vodja skupine predstavitve Slovenije na EXPO 2020 g. Matic Volk sta 20. maja 2021 na virtualnem dogodku Društva VTIS članicam in članom ter ostalim zainteresiranim predstavila EXPO 2020 Dubai in možnosti za sodelovanje.

Dogodek se je začel s splošno predstavitvijo EXPO 2020 Dubai. Razstava EXPO poteka na vsakih 5 let. Zadnja se je odvila leta 2015 v Milanu, EXPO 2020 pa je bil zaradi pandemije za eno leto zamaknjen in se je začel letos 1.oktobra 2021 in bo trajal do 31.marca 2022. Šestmesečni dogodek naj bi si ogledalo približno 25 milijonov obiskovalcev, kar je 3 milijone več kot zadnji dogodek v Milanu. Mesto, ki so ga organizatorji zgradili praktično iz nič, sestavljajo predstavitveni paviljoni 194 držav. Leži med Abu Dhabijem in Dubajem, ki je eno največjih poslovnih središč sveta in je vstopna točka za trge MEASA. Paviljoni so razdeljeni na 3 sklope: mobilnost, priložnost in trajnost. Osrednja tema EXPO 2020 je »Connecting minds, connecting the future«.

Slovenija na razstavi EXPO sodeluje v sklopu trajnosti. Slovenski paviljon je sestavljen iz lesene kupole, ki predstavlja ribiško sito, zelene fasade, ki predstavlja gozd in zelenje in pa vode, ki obdaja paviljon. Pritličje paviljona predstavljata showroom in interaktivna soba, ki sta namenjena predstavitvi slovenskih podjetji in ustanov.  V prvem nadstropju si obiskovalci lahko ogledajo zeleno in pametno sobo s 360-stopinjsko projekcijo slovenskega znanja in lepot. Drugo nadstropje pa je namenjeno VIP dostopu in ga sestavlja slovensko poslovno središče. V paviljonu se odvijajo različna bilateralna srečanja, tematski dogodki, delavnice, okrogle mize, promocijski dogodki, konference... Poleg poudarjene 30. obletnice obstoja samostojne Slovenije, bo država predstavljena kot gastronomska in turistično zanimiva regija, in država, kjer pomembno vlogo v gospodarstvu igrajo tudi mladi in ženske.

Razstavo bo spremljalo 11 tematskih sklopov, ki so podnebje in biodiverziteta; vesolje; razvoj mest in podeželja; tovarne prihodnosti in razvoj materialov; digitalizacija in umetna inteligenca; potovanja, povezovanje in mobilnost; trajnostni razvoj, zelene tehnologije in les; zdravje in dobro počutje; prehrana in kmetijstvo; kulturne in kreativne industrije; voda. Vsak od sklopov bo potekal en teden. Na EXPO 2020 naj bi sodelovalo 150-200  slovenskih podjetji, razdeljenih po primernih tematskih tednih. Za vstop za možna dva paketa, podjetniški in pa poslovni.

Sodelovanje na EXPO 2020 je odlična priložnost za vsakogar, ki želi širiti svoje poslovne priložnosti, poznanja in veze, saj je ta dogodek središče rasti prihodnosti in nove tehnologije. Letos pa bo vzpostavljanje kontaktov še lažje, saj so organizatorji ustvarili »matchmaking« platformo namenjeno podjetjom.

Za konec sta gosta odgovorila še na nekaj vprašanj prisotnih na VTIS virtualnem dogodku in povabila k sodelovanju na EXPO 2020 Dubai.

Mobilnost je ena od temeljnih idej za delovanje Evropske unije. Le-ta obljublja vsakomur iskanje priložnosti tako v poklicni kot zasebni sferi kamorkoli ga vodijo poti. Zato je pomembno, da EU izpolni svojo obljubo in zagotovi brezhibno integracijo in ustrezno podporo vsem, ki so pripravljeni sodelovati. Zlasti v znanosti se mednarodne izkušnje pogosto obravnavajo kot ključne zahteva za napredovanje v karieri, a kljub temu se znanstveniki še vedno pogosto soočajo z mnogimi ovirami pri iskanju smiselnega dela v tujini in nato vrnitvi v domovino.

Hvala Marku Limebuku in Maticu Volku iz Spirit Slovenija za odlično predstavitev in vse podane informacije.