Kakšne prostovoljske priložnosti ponuja društvo VTIS?

 

Nika ROŽANC

8-minutno branje


7. novembra 2022 je preko platforme ZOOM potekal drugi VTIS Forum na temo ‘Kako postati prostovoljec?’.

Poziv za nove VTIS Prostovoljce je namenjen vsem, ki bi želeli doprinesti h kroženju znanja, pomagati mladim, ki se selijo v tujino, ali bi radi ustvarili lokalno skupnost Slovencev v tujini.


S prostovoljstvom sem začel zato, ker sem hotel razširiti svojo socialno mrežo ob prihodu v novo državo. Hotel sem spoznati Slovence, ki tukaj živijo in se povezovati s Slovenijo – nisem hotel biti del ‘’bega možganov’’, hotel sem prispevati k razvoju Slovenije. Biti prostovoljec se mi zdi dobra pot, da to dosežem.
— Gregor Bordon, vodja lokalnega odbora Švica
 

Biti prostovoljec v društvu VTIS omogoča veliko možnosti za osebno in profesionalno rast. Po mnenju nasih prostovoljcev je glavna motivacija, ki posameznike pritegne k tem novim in zanimivim življenjskim izkušnja, je povezovanje s skupnostjo tako in drugače. Posameznik lahko na ta način gradi na vodstvenih in organizacijskih veščinah v okolju, ki je varno in ki združuje posameznike željne povezovanja in novega znanja.

Prostovoljka sem postala zato, ker sem iskala povezovanje, želela sem razširiti svojo mrežo in tudi pomagati drugim - deliti svoje znanje. Verjamem v kroženje znanja in da medsebojna pomoč ter sodelovanje lahko pripeljeta do velikih dosežkov.
— Anita Šenk, članica lokalnega odbora Švica in vodja interesne skupine #slovenkeposvetu

Prostovoljci pridobijo 3-krat več povezav kot povprečen član

Povprečen član društva VTIS pridobi 13 novih povezav. Prostovoljci, ki so aktivni členi društva, jih pridobijo skoraj trikrat toliko - v povprečju spoznajo 22 novih članov in pridobijo 9 novih kontaktov s podjetji in institucijami.

Prostovoljci vsak po svoje skrbijo za predstavljanje društva v 14 lokalnih odborih po svetu, povezujejo lokalne ter interesne/strokovne skupnosti, nudijo pomoč novim članom in svoj čas za ustvarjanje skupin in mentoriranje. Enostavno povedano - VTIS-a brez prostovoljcev ni! V nadaljevanju ti predstavljamo, kako lahko sam/-a postaneš prostovoljec/-ka in med kakšnimi prostovoljskimi vlogami se lahko odločaš.

Za katero vlogo bi se odločil/-a?

Pri društvu VTIS se lahko odločaš med 6 prostovoljskimi vlogami:

  1. Vodja lokalnega odbora predstavlja društvo v lokalni skupnosti v tujini, vodi skupno prostovoljcev, ki organizira dogodke in druženja in se povezuje z lokalnim veleposlaništvom ter slovenskimi društvi.

  2. Član/-ica lokalnega odbora pomaga pri organizaciji, logistiki in izvedbi lokalnih dogodkov in druženj.

  3. Vodja interesne skupnosti povezuje člane z enakimi interesi z določenega področja na globalni ravni (npr. podjetniki, IT-jevci, …).

  4. Član/-ica delovne skupine Zakonodaja - raziskuje, analizira in objavlja publikacije o ovirah pri kroženju znanja in dobrih praksah v tujini na področju znanosti in izobraževanja, s katerimi usmerjajo zakonodajalce in odločevalce v Sloveniji.

  5. Pisec/-ka vsebin za VTIS blog - piše uporabne članke za naše člane in širšo slovensko javnost in jih objavlja na našem blogu.

  6. Mentor (vec na podstrani Mentorstvo)


 Kako se odločiš, ko nisi prepričan?

Preden se podaš raziskovat in ugotavljat, katera vloga bi bila najprimernejša zate, se je dobro vprašati nekaj stvari:

  1. Ali sploh želiš doprinesti vizije društva VTIS? Ali te motivira?

  2. Na kakšni ravni želiš delovati? Na lokalni ravni (v živo - vodja, član/-ica LO) ali na globalni ravni (online, vodja interesne skupine, član/-ica delovne skupine, pisec/-ka za blog)?

  3. Katere veščine želiš razvijati: vodstvene (vodja LO, vodja interesne skupine), organizacijske (član LO), raziskovalne (član delovne skupine), novinarske (pisec vsebin za blog)?

  4. Koliko časa imaš na razpolago in ali lahko vložiš ta čas v društvo?

VODJA LOKALNEGA ODBORA

Koliko ur vložiš?

8 ur na mesec.

Koga bi vloga zanimala?

Vloga je najprimernejša za vse, ki čutite potrebo po povezovanju skupnosti in bi želeli razvijati in izboljšati svoje vodstvene veščine. Prav tako je zagotovljeno razvijanje kompetenc na področju komunikacije, vodenja in organizacije.

Mislim, da je zelo pomembno, da privabiš čim več ljudi, da se pridružijo lokalnemu odboru. Na tak način pridobiš več motiviranih članov, s katerimi lahko izpelješ več in bolj kvalitetne dogodke.
— Gregor Bordon, vodja lokalnega odbora Švica

Katere odgovornosti vloga zahteva?

Vodja lokalnega odbora je glavna stična točka in kontakt za veleposlaništvo RS v državi in sorodne organizacije/društva (npr. gospodarska zbornica, izseljenska društva, akademska ali študentska društva, …).

Prav tako je glavni kontakt za vse člane društva VTIS v tej državi in za vse nove člane, ki pridejo v državo ter potrebujejo kakšno usmeritev, pomoč. Vodi skupino članov lokalnega odbora, načrtujejo in organizirajo dogodke v državi, ki povezujejo VTIS skupnost. Obenem organizira in vodi sestanke lokalnega odbora ter delegira naloge med člane.

Kot vodja lokalnega odbora imaš pregled nad vsemi deležniki, s katerimi sodeluješ pri organizaciji dogodkov in pridobiš veliko kontaktov in poznanstev. Med drugim sem vzpostavil odlično povezavo z raziskovalko, ki mi je pozneje pomagala tudi pri mojem doktoratu.
— Gregor Bordon, vodja lokalnega odbora Švica

ČLAN/-ICA LOKALNEGA ODBORA

Koliko ur vložiš?

4 ure na mesec.

Koga bi vloga zanimala?

Vloga je zanimiva za vse, ki se želite aktivno vključiti v oblikovanje VTIS skupnosti v svoji državi in pomagati pri organizaciji in izpeljavi dogodkov. Ta prostovoljska vloga ti da veliko izkušenj na področju organizacije, obenem pa ti prinaša tudi veliko povezav.

Katere odgovornosti vloga zahteva?

Član/-ica lokalnega odbora organizira dogodke po skupnem dogovoru z vodjem lokalnega odbora.

Privablja in povezuje nove člane in se redno udeležuje srečanj lokalnega odbora.

Ta vloga ti da povsem praktične izkušnje organizacije dogodka – npr. kako organizirati glasbeno točko na dogodku, kako poskrbeti za hrano in pijačo, … - po drugi strani pa je zelo fajn. Na dogodkih sem spoznala zanimive, ambiciozne ljudi in druženja so vedno zabavna, sproščena. Spoznala sem tudi Slovence, ki živijo npr. v radiju 2 km od mene, pa se prej nikoli nismo spoznali. Z VTIS-om pa mi je to omogočeno.
— Anita Šenk, članica lokalnega odbora Švica

VODJA INTERESNE SKUPINE

Koliko ur vložiš?

4 ure na mesec.

Koga bi vloga zanimala?

Vse, ki želite povezovati strokovnjake na področju, ki tudi vas osebno zelo zanima - bodisi povsem ljubiteljsko bodisi profesionalno (npr. healthcare, kmetijstvo, knjižni klub, …)

Katere odgovornosti vloga zahteva?

Vodja je glavni kontakt za člane, ki se ukvarjajo z enakim področjem.

Skrbi za povezano interesno/strokovno javnost na Slacku in organizira spletne meet-upe, kjer vabi na dogodke, spodbuja člane k aktivnemu udejstvovanju, …

Poleg organizacije se preizkusiš tudi v motiviranju članov – to se mi zdi res dobra veščina, ki jo pridobiš kot prostovoljec, saj je popolnoma drugačna narava dela kot v službi. Pri tem delu sem se veliko naučila.
— Anita Šenk, vodja interesne skupine Slovenke po svetu

ČLAN/-ICA DELOVNE SKUPINE ZAKONODDAJA

Koliko ur vložiš?

4 ure na mesec.

Koga bi vloga zanimala?

Vse, ki želite aktivno in poglobljeno delati in raziskovati področje in s tem izboljšati izobraževalni sistem v Sloveniji.

Člani si prizadevajo za spremembe pravne ureditve slovenskega znanstveno raziskovalnega prostora, da bo ta prispeval k lažjemu pretoku znanja in odličnosti slovenske znanosti.
P.S.: znanje o zakonodaji ni pogoj za prijavo!

Katere odgovornosti vloga zahteva?

Odgovornosti zajemajo različne aktivnosti – spremljanje aktualnega dogajanja na obravnavanem področju, suvereno predstavljanje in zagovarjanje stališč društva VTIS, udeleževanje sestankov z relevantnimi deležniki in redno udeleževanje sestankov skupine.

Pripravljamo tudi različne raziskave, ankete in analize, ki jih potem zbiramo v publikacije, kot so Dobre prakse privabljanja talentov ali Internacionalizacija slovenskega visokega šolstva, in jih posredujemo pomembnim deležnikom – gospodarskim zbornicam, podjetnikom

Zdi se mi odličen primer, kako lahko tisti, ki smo še v tujini, vračamo nazaj Sloveniji.
— gREGOR BORDON, ČLAN ZAKONODAJNE DELOVNE SKUPINE

PISEC/-KA VSEBIN ZA BLOG

Koliko ur vložiš?

10 ur na leto.

Koga bi vloga zanimala?

Za vse, ki si želite razvijati pisne in novinarske izkušnje. Vloga zahteva najmanj ur vloženega dela v primerjavi z ostalimi vlogami. Prav tako ne zahteva, da ste vključeni celo leto, ampak se posvetite določeni temi.

Katere odgovornosti vloga zahteva?

Pisci vsebin pripravijo urnik vsebin skozi celo leto.

Izbrane teme raziščeš, tudi s pomočjo ostalih članov, ki lahko prispevajo zanimive izkušnje, ki jih potem vključiš v prispevek.

Imamo 5 različnih kategorij člankov na blogu: Odhod v tujino, Karierni nasveti, Uporabno za člane, Dobre prakse iz tujine in Naše aktivnosti.

Jaz nisem imela nobenih novinarskih izkušenj prej, ampak sem dobila veliko pomoči in nasvetov, ki so mi pomagali, da sem pripravila dober članek.
— Lara Jerman, piska vsebin za vtis blog

Kako se prijavim?

Prijave za prostovoljce zbiramo do 7. decembra 2022.

  • izpolni spletni obrazec;

  • v roku 1 tedna ti pošljemo potrditveni mail;

  • 26. decembra se udeležiš zbora članov, kjer te uradno potrdimo;

  • v januarju se udeležiš ‘‘bootcamp-a’’ za prostovoljce, kjer te opremimo z vsemi informacijami, ki jih potrebuješ, da boš lahko svojo nalogo uspešno izvajal/-a

Ves čas ti je na voljo naša pisarna >> info@drustvovtis.si.

Oglej si video ‘‘Kako postati VTIS prostovoljec?’’.

Na dogodku je predsednica društva, Kristi Hodak Knobloch, gostila trenutne aktivne prostovoljce v društvu, ki so delili svoje izkušnje, odgovornosti za vsako funkcijo, koliko časa vam vsaka vzame ter kakšno podporo nudimo.


Zahvaljujemo se vsem članom prostovoljcem, ki so delili svoje izkušnje - Gregor Bordon, Anita Šenk, Jaka Kragelj in Lara Jerman.

Za več informacij nam pišite na: info@drustvovtis.si