Kako iskati povezave s slovenskimi strokovnjaki iz vsega sveta preko Društva VTIS?

Brina Vadnjal

Vsak teden kar nekaj članov društva vpraša “Kako pa se povežem s strokovnjaki z mojega področja?”  ali “Kako naj navežem stike s Slovenci, ki živijo v isti državi kot jaz?”. Zato smo vam pripravili predstavitev 4ih načinov, kako do pridobivanja novih povezav preko Društva VTIS.

V mesecu maju je potekal tudi on- line dogodek na to temo, ki si ga lahko ogledate na tej povezavi:

1. Dogodki in druženja

Dogodki in druženja društva VTIS predstavljajo najbolj spontano verzijo povezovanja z drugimi člani. Udeleževanje lokalnih dogodkov je najbolj enostaven in seveda tudi najbolj pristen način ustvarjanja novih prijateljstev in lokalne mreže ter tudi strokovnih povezav. Dogodki v živo potekajo po 15 državah sveta in sicer v Avstriji, Belgiji, Češki, Francij, Italiji, Kanadi, Luksemburgu, Nemčiji, Nizozemski, Sloveniji, Skandinaviji, Španiji, Švici, Veliki Britaniji in ZDA.

S spremljanjem naših socialnih omrežji in Slack kanala boste pravočasno obveščeni o dogodkih v vaši državi, kjer se nahajate in ste lepo vabljeni, da se jih udeležite. Vsako prvo nedeljo v mesecu pa se člani društva dobimo na “Nedeljski kavici”, ki je namenjena sproščenemu druženju in poteka preko Zoom platforme, kamor se lahko priklopijo člani iz celega sveta.

2. Slack platforma

Slack platforma je najhitrejši način iskanja novih kontaktov. Na Slack kanalu društva VTIS je trenutno aktivnih 1375 članov, kar predstavlja ogromno mrežo možnosti povezovanja. Največja prednost Slack platforme je, da za iskanje novih povezav ne potrebujete posrednika, temveč lahko določeno osebo sami poiščete in kontaktirate v parih minutah. Ker so Slack kanali oblikovani glede na stroke, ki sestavljajo društvo, je Slack odličen za širjenje strokovne mreže in aktivno sodelovanje v strokovnih skupinah #ekonomisti, #healthcare, #it-jevci, #keativci, #life science, #pravniki, #kmetijstvo in še mnogo drugih.

Povezave tako lahko iščete spontano ali pa targetirano s pomočjo funkcij, ki jih ponuja Slack platforma. Več o efektivni uporabi Slack platforme si lahko preberete v članku Kako do efektivne uporabe Slack platforme, s pomočjo katerega bo uporaba Slacka jasna, preposta in koristna: https://www.drustvovtis.si/si/blog-clanki/uporabaslacka

Link do Slacka člani najdete v naših mesečnih novičnikih ali pa pišete na info email (info@drustvovtis.si), da vam pošljemo dostop.

3. Mentorstvo

Program Mentrostvo je namenjen iskanju “support networka”. S pomočjo mentorstva lahko ustvarjate dolgotrajne odnose. Mentorstvo deluje po principu vaših specifičnih in targetiranih želja- vi nam poveste, kakšnega mentorja si želite, iz katerega področja ali iz katere države, mi pa vam pomagamo vzpostaviti povezavo s primernim mentorjem. Iskanje mentorstva je možno le ob določenem času. Naslednji rok za prijave na program Mentorstvo je 30.september 2022. Prijave in mentorje razdeljene po državaha in področjih lahko najdete na povezavi: https://www.drustvovtis.si/si/aktivnosti/mentorstvo

4. Info e-mail

Info e-mail naj bi bila zadnja možnost iskanja povezav. Nastopi takrat, ko iščete specifično osebo ali določena oseba na Slacku ni odzivna, oziroma  ostali načini iskanja povezav niso mogoči.  Odpišemo vam v roku 5 dni. Posrednik mora zaradi varovanja podatkov osebo najprej vprašati, če se strinja s tem, da so njegovi podatki deljeni, potrebujemo pa tudi vaš razlog za željo vzpostavitve povezave.

Pišite nam na: info@drustvovtis.si

[Dodatno] Nasveti članov iz prve roke

Preberite si, kaj so o povezovanju preko Društva VTIS povedali naši člani:

Pri VTISu sem Slack veliko uporabljala na začetku, da sem se spoznala z ljudmi v Veliki Britaniji. Ko smo se srečali na dogodkih je bil Slack naša iztočna točka za naslednje komunikacije. Ker sem bila zelo aktivna pri organizaciji dogodkov, smo si znotraj Slacka odpirali manjše skupinice. Zelo rada pogledam razne Slack kanale, v Bookmarksih najdem novice, pogosto si ogledam VTIS Novičnik in se updatam o novostih v tem mesecu.
— Bojana
Jaz sem se društvu VTIS pridružila med mojim študijem na Nizozemskem. Najprej preko lokalnih dogodkov v živo, kar je bilo super, ker spoznaš ostale Slovence, ki živijo v isti državi kot ti. Tudi jaz sem pomagala pri organizaciji dogodkov, ker se mi zdi to zelo lepa stvar in najbolša za ustvarjanje novih povezav. Slack se mi zdi super za informiranje o različnih temah in ga dnevno uporabljam. Super so interesne skupine in možnost sodelovanja v njih. Prek tega sem recimo videla za nekaj ljudi, ki se ukvarjajo z istim področjem kot jaz in se povezala z njimi. Tudi v Sloveniji se zdaj z lokalnim odborom večkrat dobimo na pijači ali različnih športnih aktivnostih.
— Darija
Jaz sem že dolgo na Slacku in mi je pomagal medtem, ko sem iskala mesto za doktorski študij in sem kontaktirala punco, ki je na isti univerzi. Potem sem šla na prakso v Veliko Britanijo in sem prav tako kontaktirala nekaj ljudi iz tega mesta in mi je bilo zelo v pomoč. Uporabljam brskalnik, kjer lahko napišem univerzo ali kaj podobnega in vidim kdaj jo je kdo omenil… Moja izkušnja z odpisovanjem ljudi na Slacku je bila zelo pozitivna, na Slacku se mi zdijo ljudje zelo odzivni. Zdi se mi, da komunikacija preko maila traja dlje. Ne smemo pa pozabiti na program VTIS Mentorstvo, ki je za začetek poti v tuji državi res super stvar.
— Ajda
Meni je bilo med pandemijo super, ko smo imeli dogodke na določeno temo in takrat sem ugotovila kateri ljudje sploh obstajajo in s katero temo se ukvarjajo. Izvedela sem za ogromno ljudi, ki bi si jih želela ob mojem delu v prihodnosti kontaktirati.
— Lina