Nasveti uspešnih žensk za karierno rast

 

Anita Šenk

3-minutno branje


Okrogla miza ob praznovanju mednarodnega dneva žena na VTIS-u – karierna pot, izkušnje in znanja slovenskih strokovnjakinj v tujini


 

Dan žena je dan praznovanja ekonomske, politične in socialne enakopravnosti žensk. Ob tej priložnosti je društvo VTIS in interesna skupina #slovenkeposvetu, ki jo vodi dr. Anita Šenk, organiziralo spletno druženje slovenskih strokovnjakinj doma in po svetu. Imeli smo sproščen pogovor v obliki okrogle mize, na kateri so sodelovale izjemne gospe:

  • Mag. Marta Kos, strokovnjakinja na področju novinarstva, komuniciranja in odnosov z javnostmi ter diplomacije; Kreab

  • Dr. Helena U. Vrabec, strokovnjakinja za področje varstva osebnih podatkov in prava informacijskih tehnologij; Palantir Technologies

  • Dr. Lea Marolt Sonnenschein, strokovnjakinja na področju inovativnih izobraževalnih tehnologij; Brilliant

Pogovor je vodila dr. Anita Šenk, vodja interesne skupine društva VTIS in strokovnjakinja biomedicinskih znanosti; Institute of Anatomy

Na nizkotna obnašanja vedno odgovorim z obnašanjem, ki je na nivoju in s tem drugim nastavim ogledalo ter potrdim svoje kvalitete.
— Dr. Helena U. Vrabec

Odločitve, cilji in pravi ljudje lahko bistveno pripomorejo k uspešni karierni poti

Uspešne karierne poti posameznikov odlikujejo številni dejavniki, kot so vera vase, znanje, trdo delo, radovednost, soočanje in reševanje številnih izzivov, prilagajanje interesom ter sprejemanje kompromisov.

Učinkoviti pristopi za sprejemanje kariernih odločitev so sledeči:

  • Prilagajanje na spremembe

Marta Kos meni, da je izrednega pomena sposobnost posameznika sprejeti odločitev, ki v danem trenutku pomeni korak nazaj - bodisi v smislu statusa, naziva ali pa plače - kar pa se je pri njej na daljši rok pogosto izkazalo kot pozitivno in je pomenilo napredovanje.

Pomembna sta garanje in sposobnost prilagajanja novim razmeram ter situacijam, pri čemer pa te lahko dolgoročni cilji tudi omejujejo. 

  • Definiranje petletnih celjev

Postavljanje ciljev je pomembno, vendar moramo paziti, da z njimi ne postanemo preobremenjeni, meni Helena U. Vrabec. Sama si postavlja petletne cilje, ki so se izkazali za dobro strategijo in ji omogočajo vizualizacijo, pregled uspešnosti in vero vase. Nikoli se ni zanašala na poznanstva, temveč je delodajalca vedno prepričala, da je ona najboljša kandidatka. Dodaja še, da je za uspeh dostikrat potrebno žrtvovanje udobja in enostavnosti življenja.

  • Mreženje

Za Leo Marolt Sonnenschein so zelo pomembna nit na njeni karierni poti pravi ljudje in poznanstva, ki so jo ob ključnih trenutkih podprli ter ji omogočili napredovanje. Poleg trdega dela je pomembna tudi sreča. V nasprotju z Marto, Lea pravi, da dostikrat dvomi vase, vendar pa se je naučila, kako se s temi dvomi soočiti in jih premagati.

Pri gradnji kariere mi je zelo pomagal zgled uspešnih žensk, ki so šle po podobni karierni poti in so mi pokazale, da se vse to da.
— Dr. Helena U. Vrabec

Mentorji - pomemben člen na vaši poti

V zadnjem času se vedno več govori o mentorskih programih in njihovem doprinosu h grajenju kariere. Mnenja sogovornic so bila dokaj podobna in enoznačna: mentorji so pomembni podporni člen pri karierni rasti, spodbujevalci, zavezniki, s katerimi je pomembno ohranjati stike, za kar pa je potrebno dosti truda in prilagajanja. Ti ljudje so vir tvojih poznanstev in ti lahko odpirajo številna vrata.  

Včasih je potrebno koga poklicati in mu reči: Potrebujem te. Ti dve besedi sta čarobni in pomenita vzpostavitev posebne povezave, ki ti odpira številna vrata in gradi poznanstva.
— Mag. Marta Kos

Uvajanje spolnih kvot je nujno za napredek

Kljub napredku in družbenim spremembam ženske še vedno prepogosto občutimo neenakosti pri napredovanju, prevzemu vodstvenih ter odločevalskih funkcij, smo tarče neustreznih komentarjev ter se moramo pogosteje bolj dokazovati. Še vedno vztraja nenaravno stanje, kjer imajo prednost osebe moškega spola, zato je na srečanju prevladalo mnenje, da je uvajanje spolnih kvot nujno. 

Moški pogosteje napredujejo in pridobivajo vodstvene ter odločevalske funkcije, prisotno je plačno nesorazmerje, prejemniki nagrad in odlikovanj so večinoma moški in glasen je podatke, da se ženske 4-krat redkeje pojavljajo v slovenskih medijih, je poudarila Marta Kos, ki meni, da bi uvedba kvot pripomogla k uravnoteženju situacije. 

V preteklosti sem podjetje zaradi diskriminacije in nespoštovanja enakosti vseh zaposlenih že zapustila.
— dr. Lea Marolt Sonnencshein

Pri izbiri delodajalca je izredno pomembno spoštovanje enakosti vseh posameznikov. Na diskriminacijo je potrebno opozarjati, prispevati k deljenju znanja, ljudi ozaveščati, se aktivno vključevati v razprave ter si tudi na tak način graditi ime ter prepoznavnost. 


Pogovor z izjemnimi gostjami je bilo čudovito srečanje, s katerim smo Slovenke doma in po svetu skupaj proslavile naš praznik. Pridobile smo nova poznanstva, prisluhnile izkušnjam in nasvetom uspešnih dam ter razširile naš glas.

Vabimo vas tudi k poslušanju prispevka novinarke Žive Trček, ki se je udeležila dogodka, v oddaji Slovencem po svetu >> 

https://prvi.rtvslo.si/podkast/slovencem-po-svetu/411/174941827.

V prihodnje bomo organizirali več podobnih dogodkov, zato vas vabimo, da se nam, če ste član/-ica društva, pridružite v VTIS interesni skupini #slovenkeposvetu na platformi Slack ali sledite našim dogodkom TUKAJ ali TUKAJ.