O prihodnosti Slovenije skozi oči mladih v tujini in doma
Manca K.
7 minutno branje
Društvo VTIS je v sodelovanju z Kabinetom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja v sredo, 14. julija 2021, organiziralo razpravo o skupni evropski prihodnosti, ki je potekala v seriji dogodkov predsednika »Pogovorimo se o Evropi«. Okrogla miza z naslovom »Prihodnost Slovenije skozi oči mladih v tujini in doma« je skozi oči štirih v tujini izobraženih Slovencev odstirala primere dobrih praks in izkušnje iz tujine in domovine ter vizijo o prihodnosti Slovenije in njenih prednostih ter potencialih.
'Moč je v povezovanju in sodelovanju' so bile prve besede predsednice Društva VTIS, Kristi Hodak, ki je otvorila dogodek. V pozdravnem nagovoru je izpostavila, da mladi ne čakamo več, da se spremembe zgodijo, ampak ustanavljamo za reševanje globalnih problemov podjetja in se zavedamo, da lahko s svojim glasom vplivamo na odločitve države. Vodijo nas nove vrednote, ekološka aktivna odgovornost, aktivno zavzemanje za enakopravnost in upoštevanje različnih stališč. Ob praznovanju 30-letnice Slovenije, ter predsedovanju Evropski komisiji, imamo enkratno priložnost, da se ustavimo, premislimo in na novo redefiniramo naše prioritete in vizijo. Nekaj idej so nam na podlagi svojih izkušenj iz tujine in domovine podali gostje okrogle mize, Dona Pavlin, Peter Ribarič, Marko Maver in Dan Burgar Kuželički. Gostje okrogle mize so v argumentirani razpravi, pod vodstvom moderatorke Mojce Delač, razpravljali o tem, kako lahko Slovenija izkoristi svoje potenciale in konkurira v evropskem prostoru kot vodilna država na področju trajnostnega razvoja in digitalizacije.
Marko Maver, doktorant iz okoljevarstvenega prava na Univerzi v Sheffieldu, se usmerja predvsem k vprašanju zmanjšanja emisij v industriji in k razvoju tehnologij, ki bi pripomogle k boju proti podnebnim spremembam. Na podlagi dolgoletnih izkušenj, študijskih in kariernih, je v pogovoru povedal, da mora vsak posameznik pri sebi razmisliti, kaj lahko naredi ter kako lahko prispeva k okolju in podnebnim spremembam, z majhnimi koraki. Miselnost 'I can do' je treba spodbujati tudi v Sloveniji, na osebni ravni, med sodelavci in tudi na državni ravni. Zaupati in si upati. Izpostavil je manjko na inovativnih projektih, predvsem pomanjkanje poguma in sodelovanje med deležniki. Politika in gospodarstvo morata sodelovati, je poudaril.
Drugo gost okrogle mize, Dan Burgar Kuželički, je 8 let živel v Bruslju in deloval pri Evropski komisiji na Direktoratu za kmetijstvo in razvoj podeželja. Ukvarja se s pomenom gozdov in razvojem podeželja, ter doseganje okoljskih in podnebnih ciljev, trenutno v Sloveniji, in pravi, da je tukaj zato, ker mu je fajn. Obdanost z naravo, gozdovi in zelenimi površinami je velika prednost Slovenije, le izkoristiti jo moramo. To smatra kot velik in zelo pomemben izziv v prihodnjih letih. Slovenija je na področju gozdarstva Slovenija biser v Evropi, ker imamo 60% gozdov, ki bodo vedno bolj pomembni, glede zmanjševanja emisij, nadomeščanje fosilnih goriv, razvoj podeželja. To pa so zelo pomembne tematike za doseganje ciljev EU 2050.
Izzive v prihodnosti je v pogovoru večkrat izpostavila tudi Dona Maria Pavlin, ki se je po študiju v Avstriji in Španiji ter nekaj drugih državah, vrnila v Slovenijo in trenutno deluje v podjetju GEN-i. Dela na področjih, kjer skuša soustvarjati zeleno prihodnost. Poleg razvoja talentov, vodi projekt vezan na samooskrbo, pri katerem obdelujejo kmetijske površine, kjer bo stala nova poslovna stavba Gen-ija, od vzrejanja čebel, visokih gred itd. S tem v podjetju izražajo trajnostno noto ne samo preko storitev in produktov strankam, temveč tudi izražajo notranjo kulturo. Poudarila je, da je odgovornost na gospodarstvu in stroki, da zagotovi primerne izzive za Slovenke in Slovence v tujini, ter za privabljanje in zadrževanje kadrov na splošno.
Peter Ribarič, lastnik in direktor podjetja Planet GV, povezovalec poslovnih priložnosti in podpornik bodočih podjetnikov, je v zadnjem času ustanovil sklada tveganega kapitala Silicon Gardens in Silicon Gardens Fund II, v katerem so doslej zbrali 5.5 milijonov evrov sredstev iz izključno zasebnih virov. Z vidika podjetništva je povedal, da je priložnosti v Sloveniji veliko, imamo 'lokalne možgane' in ambiciozne ekipe, primanjkuje pa lokalnih resursov – finančnih sredstev za zagon idej. Izkoristiti moramo potenciale Slovenije, lahko postanemo vodilna država na področju trajnostnega razvoja in digitalizacije, le odprti moramo biti in si upati. Podjetništvo in nove ideje zahtevajo pogum, vztrajnost, motiviranost. Kot družba pa moramo takšne ljudi podpirati.
Vsak izmed udeležencev je na vhodu dobil listek z vprašanjem kakšna je po njegov mnenju največja prednost Slovenije, na kaj smo ponosni. Odgovori so bili izjemno pestri in zanimivi, od zelene Slovenije, narave (v pogovoru je bilo večkrat izpostavljeno, da moramo to danost skrbno varovati in skrbeti zanjo), do ambicioznih in pametnih ljudi. Vsi gostje okrogle mize so bili enotni pri tem, da so ponosni na Slovenke in Slovence in našo naravo.
Ob koncu nas je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, nagovoril z navdihujočim govorom in mladi generaciji 'predal' štafetno palico. Letos v Sloveniji praznujemo 30. – letnico in zrasla je že generacija, ki je zdaj visoko izobražena, ki postaja nosilna generacija naše prihodnosti, ki je bila rojena v samostojno Slovenijo. Generacija, ki tudi v psihološkem smislu nima nekih dilem, raznoraznih ostankov nekih čustev, ki morda še tako ali drugače zadevajo njihovo generacijo ali celo starejše ljudi. Zdaj so mladi nosilna generacija, ki mora razmisliti o tem, kako izkoristiti to priložnost, ki je dana tudi s paketom okrevanja v trenutni situaciji. Kako, ne samo s tem denarjem pospešiti razvojne zaostanke, ampak kako ta zaostanek usmeriti tudi v razvojni preskok tam, kjer vidimo našo prihodnost. Prihodnost v tem, da ohranimo to čudovito naravo, a hkrati tudi, da ustvarimo pogoje, da v njej živimo na visoki ravni, blaginje in varnosti. To je pa zdaj poslanstvo trenutne generacije. Država in njeni deležniki se bodo potrudili sodelovati po najboljših močeh, mladi pa so tista nosilna generacija, ki ta svet najbolj razume. V imenu države je obljubil, da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da jim kolikor je mogoče odprejo vrata, vzpostavijo dialog in sodelovanje.
V duhu okrogle mize in navdihujočih nagovorov lahko rečemo, da s skupnimi močmi tudi s pomočjo znanja, pogledov, idej, izkušenj in primerov dobrih praks iz tujine, lahko pomembno prispevamo k lepi prihodnosti Slovenije. Tovrstni dogodki odpirajo vrata novim priložnostim, idejam, izmenjavi izkušenj in napredku.
Se vidimo decembra na tradicionalnem sprejemu v tujini izobraženih Slovenk in Slovencev v Predsedniški palači!
*Posnetek dogodka je na voljo na našem youtube kanalu: https://www.youtube.com/watch?v=HiiPpejzIGs&t=3s