Udeleženci prvega GEN-I Trading Challenge-a spoznali delovanje trgovanja in analitike

Dona Pavlin

Izziva sta se udeležili tudi dve članici Društva VTIS

Trgovanje je eden izmed stebrov družbe GEN-I. Trgujemo na mednarodnih trgih, kjer z nakupi in prodajo energentov ustvarimo večino lastnih prihodkov in dodane vrednosti. Prisotni smo v 22 državah, kjer trenutno obvladujemo tudi 16 hčerinskih družb. To nas uvršča med vodilna podjetja v panogi. Trgovanje je pri nas močno prepleteno z napredno analitiko in inovativnimi analitičnimi orodji, ki jih vseskozi razvijamo in nadgrajujemo. Delo trgovalcev je dinamično, zanimivo in podkovano z realnimi cilji in rezultati. Z njim sodelavci pridobivajo izkušnje na mednarodnih trgih, se stalno razvijajo in napredujejo

Biti del našega »trading floor-a« je vedno polno izzivov. Trgi se nenehno spreminjajo in razvijajo, zato moraš biti drzen, da vskočiš in uživaš v divji vožnji. Ker gre za precej specifično naravo dela, smo se odločili, da damo priložnost doživeti utrip našega oddelka trgovanja tudi tistim, ki (še) niso del naše ekipe.

Za prijavo na tekmovanje GEN-I Trading Challenge, ki smo ga razpisali konec meseca januarja, je zanimanje pokazalo več kot 250 kandidatov. Izbor udeležencev je bil zahteven, a odločili smo se, da priložnost damo 150 kandidatom, ki so najbolje opisali svojo motivacijo za sodelovanje. Na predavanjih o osnovah trgovanja, vlogi analitike pri trgovanju, postavljanju trgovalnih strategij ter vedenjski ekonomiji in psihologiji trga so udeleženci prejeli vse potrebno znanje za samostojno postavljanje strategij in razmišljanje o dogajanju na trgu. S pridobljenimi informacijami so se nato lahko v obliki simuliranega trgovanja (t. i. "paper-trading") preizkusili v praksi, tekom katere smo jih mentorsko podpirali.

O trgovalnem izzivu smo zbrali nekaj zanimivih informacij:

• V platformo se je prijavilo 74 tekmovalcev, aktivno jih je trgovalo 63.

• Udeleženci so naredili 5992 »trejdov«.

• Njihovo skupno povprečje »P&L«, tj. dobička in izgube, je bilo 24464,2 $.

• Kar 28 jih je opravilo »trejd« v zadnjem tednu.

Zgornji graf prikazuje evolucijo »P&L«, tj. dobička in izgube pri trgovanju, udeležencev Trading Challenge-a. Krivulja kaže, da so se udeleženci iz dneva v dan in iz tedna v teden bolj informirano odločali ter imeli bolje postavljene strategije.

Zmagovalec bo z našimi Genialci odpotoval v San Francisco in Silicijevo dolino.

Trading Challenge-a sta se udeležili tudi dve članici Društva VTIS, ena izmed njiju je z nami podelila svoje vtise:

Trading Challenge je bilo zelo dobro organizirano tekmovanje, kjer smo se lahko preizkusili v trgovanju z energenti, česar v vsakdanjem življenju ne bi imeli priložnosti doživeti. Še posebej so mi bila všeč tudi uvodna predavanja, kjer smo lahko dobili dovolj informacij, da se sami spustimo v svet trgovanja brez večjih posledic. Trading Challengea bi se z veseljem udeležila še enkrat in ga definitivno priporočam vsem, ki vas trading zanima ali pa bi radi kot jaz izstopili iz cone udobja in se preizkusili v varnem trading okolju.
— Eva Rogelj, članica Društva VTIS

Naša ekipa se širi in medse vedno vabimo nove talente – izkušene trgovce ali tiste, ki svojo kariero šele začenjajo. Pri nas svoje mesto najdejo tisti, ki so dobro poznajo energetske trge, pa  tudi tisti z izkušnjami s finančnih trgov, ki bi jih želeli prenesti v novo, še bolj vznemirljivo okolje.

Vse, ki tokrat niste dobili priložnosti, da se nam pridružite pri trgovalnem izzivu, vabimo, da spremljate našo spletno stran in družbena omrežja, kjer bomo objavili morebitne nove izzive. V vmesnem času si lahko na naši spletni strani preberete več o našem področju trgovanja ter o izkušnji našega trgovca Marka, ki vam bosta dali začetni vpogled v morebitno kasnejšo praktično izkušnjo trgovanja.