Česa bi se lahko slovenski podjetniki naučili od tujine?

 

Brina Vadnjal

10 minutno branje


Slovenija ima za inoviranje ogromen potencial so nam na Dnevu inovativnosti zaupali Slovenski podjetniki v tujini, ki ga lahko z večjim sodelovanjem med Slovenijo in tujino ter odprtostjo do novih idej lahko uresničimo in popeljemo na višjo raven. Le-tako bomo sposobni povečati našo produktivnost in dodano vrednost. 


Dan inovativnosti 2021

V zadnjih nekaj letih sem navdušen nad tem, kar prihaja iz Slovenije, ker menim, da je konkurenčno celemu evropskemu trgu.
— Miha Pipan, Chief scientific officer
 

Društvo VTIS je imelo priložnost sodelovati z Gospodarsko zbornico Slovenije pri organizaciji enega izmed največjih in najbolj prepoznavnih slovenskih dogodkov na področju inovativnosti, namenjenega učenju, povezovanju in nagrajevanju slovenskih inovatork in inovatorjev - Dan inovativnosti 2021. Tokratni dogodek je bil posvečen izmenjavi dobrih praks med slovenskimi inovatorkami in inovatorji v tujini in doma. 

Predstavili smo pet naših članov, uspešnih podjetnikov: 

  • Miha Pipan, Chief scientific officer podjetja Better Origin s sedežem v Cambridgu, ki gradi decentralizirano omrežje za pretvorbo odpadkov v krmo

  • Aleks Jakulin, profesor, raziskovalec in podjetnik ki je bil prejemnik nagrade evropskega združenja za umetno inteligenco za najboljše delo, bivši profesor na Columbia University v New Yorku in ustanovitelj podjetja 1o inc.

  • Lucia Lučka Klanšek, podjetnica, investitorka in svetovalka, ustanoviteljica več uspešnih slovenskih in ameriških podjetji

  • Niko Klanšek, soustanovitelj block- chain startupa HashMark in ustanovitelj podjetja BizMe v Ameriki

  • Uršula Lavrenčič, soustanoviteljica in direktorica startupa Hopalai

V sklopu predavanj in okrogle mize so panelisti izpostavili 5 ključnih nasvetov, kako slovensko inovatorsko kulturo razširiti in nadgraditi.

Zavedanje prednosti inoviranja v Sloveniji

Slovenski podjetniki v tujini so poudarili, da imamo Sloveniji  ogromno odličnih storitvenih podjetji, še posebej s področja IKT, kot tudi proizvajalcev visoko kakovostnih proizvodov s konkurenčno ceno in kompetentnim kadrom. To so na primer Juicy Marbles, Kings Box, BioSistematika, Rotoinox itd. 

Analiza ameriške univerze MIT pravi, da je Slovenija ena izmed svetovnih zgodb po uspehu. Slovenija je majhna država, ki se ne more zgledovati po državah veliko večjih od nje, ampak lahko tekmuje s sebi primernimi in s tem raste. Prednost majhne države je, da se lahko vsi hitro zberemo, se organiziramo in v en prostor spravimo različna znanja in se prebijemo do uspeha. “Zakaj se ne bi Slovenski inovatorji združili in nadgradili inovacijsko gospodarstvo?” predlaga Aleks Jakulin.

V Sloveniji si lahko zelo dobro pomagamo, se razvijamo in smo inkubator idej.
— Lucia Lučka Klanšek, podjetnica, investitorka in svetovalka
Miška se ne more zgledovati po slonu in tekmovati z drugimi miškami. Slovenija se ne more primerjati s sistemi večjih držav, kot je na primer Nemčija. Namesto tega naj se zgleduje po državah, ki so manjše in učinkovite, na primer Estonija, Singapur ali Tajvan.
— Aleks Jakulin, profesor, raziskovalec in podjetnik

Slovenija je odlična za začetek, za rast je potrebna tujina

V Sloveniji imajo inovatorji ogromno podpore in začetnega kapitala do točke, preden gre izdelek na trg, zato se kasneje raje spogledujejo s tujino. Start-up skupnost v Sloveniji je zelo aktivna, vendar kaže, da bi “scale-up” proces lahko še nadgradila.  

Podjetniki se lahko na začetku obrnejo na SPIRIT ali Slovenski podjetniški sklad, ki jim nudi veliko pomoč, do te mere, da se podjetje razvije. Slovenski trg je po mnenju panelistov za ambiciozne scale-upe premajhen oziroma ne tako odprt kot tisti čez lužo. Predvsem na točki “scale-upa” primanjkuje znanja o širjenju na tuje trge in možnosti večje prodaje. Za to je ključno sodelovanje z mrežo Slovencev v tujini in njihovimi izkušnjami in povezavami. Poleg tega v Sloveniji primanjkuje tveganega lastniškega financiranja, zato podjetja ne bo morejo rasti in rešitev pripeljati na večji trg. 

V Sloveniji se lahko naučiš vsega malo, ker je trg majhen, v tujini pa se moraš visoko specializirati, da bodo tvojo idejo prepoznali drugi.
— Ursula Lavrencic, soustanoviteljica in direktorica startupa
Če v Ameriki prideš v medije, bo cel svet bral o tebi. Veliko lažje je zgraditi znamko iz Amerike kakor iz Slovenije.
— Niko Klanšek, soustanovitelj več start-up podjetij

Tveganega lastniškega kapitala v Sloveniji ni dovolj

Če je v prvih fazah razvoja startup podjetja javno financiranje dovolj, podjetje ne more rasti, če ne kombinira javnega s tveganim zasebnim kapitalom, ki ga v Sloveniji primanjkuje. 

Lastniško financiranje bi bila v Sloveniji rešitev za bolj tvegane projekte. Vendar po mnenju panelistov za to nimamo še dovolj razvite kulture in znanja. To je eden izmed glavnih razlogov, zakaj podjetja svojo pot nadaljujejo v tujini in tam ostanejo. 

Hkrati je podjetniško skupnost treba izobraziti , da je iskanje investicije možnost za hitrejšo rast podjetja. Mnoga so namreč po opažanjih panelistov zelo previdna s tveganimi investicijami, saj ne želijo izgubiti nadzora nad svojim podjetjem. 

“Start-up v ZDA je pogosto organiziran kot delniška združba. To je majhno podjetje, ki bo postalo veliko, ne pa majhno podjetje, ki bo ostalo majhno.” opisuje Aleks Jakulin, ustanovitelj tehnološkega podjetja 1o v Ameriki, ki je razdeli svoj delež med zaposlene kot nagrado za dobro delo. Verjame namreč, da so na ta način zaposleni postali partnerji podjetja in tako bolj motivirani, da ga uspešno razvijajo. Prav tako poudarja, da večina prihodka podjetnika prihaja iz lastniškega deleža podjetja in ne iz “normalne” plače.

Mentorstvo s Slovenci v tujini je ključno za širjenje na tuje trge

Podjetniki v tujini menijo, da bi uspešna podjetja z eno nogo ostajala v Sloveniji tudi, če se širijo v tujini. Da je mentorstvo Slovencev iz tujine res pomembno nam je potrdila direktorica slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič, ki pravi, da to ni cilj le Slovenije ampak tudi Evropske komisije.

Uspešni podjetniki v tujini bi z mentorstvom mlajšim podjetnikom nudili podporo za razvoj podjetja, jim dajala določen zagon in v Slovenijo z dobrimi praksami iz tujine prinašali nov način dela in mišljenja,  ter s svojim vzorom spodbujali hitrejši razvoj trga v državi.  Z rastjo uspešnih podjetji bi v Sloveniji tako odprli več delovnih mest tudi za visoko izobražene ljudi, ki mogoče zdaj pogledujejo proti zaposlitvam v tujini. 

Društvo VTIS združuje mnogo strokovnjakov, ki delujejo na najrazličnejših področjih.  Svojo vizijo prenašanja znanja med Slovenijo in tujino nudi s programom Mentorstvo, ki je namenjeno medsebojni podpori in svetovanju. Covid pa je še povečal možnosti za on-like povezovanje velikega števila podjetji in velikih korporacij med Slovenijo in tujino.

Če bomo le valilnica dobrih mladih podjetji, ki se bodo vsa preselila drugam, potem tudi za Evropo to ne bo dobra popotnica za naprej.
— Maja Tomanič Vidovič

Inoviranje širšega podjetniškega okolja v Sloveniji

Po opažanjih panelistov bi ameriški investitor bi za novo idejo dejal: “Kaj bo, če ne bom investiral zdaj  in bom potem zamudil veliko priložnost!”, medtem, ko evropski investitorji rečejo: “Bolje, da ne tvegam, saj bo podjetje verjetno propadlo v roku par let.”  

Miha Pipan pravi, da bi morali biti investitorji odprti za vse možnosti, inovacijam bi morali biti zelo naklonjeni in do novih idej pristopati  z mislijo “mi to zmoremo”, kot to delajo recimo  v Veliki Britaniji. “Če bomo čakali samo na zmagovalce, jih ne bomo nikoli ustvarili.” meni Maja Tomanič Vidovič. Prav ta mentaliteta se odseva v Britaniji tudi preko hitrega in lahkega procesa za ustanavljanje podjetja.

V Veliki Britaniji je ustanovitev podjetja zelo enostavna. Stane manj kot 20/30 £ in le-ta se uredi v 3 minutah.
— Miha Pipan, Chief scientific officer
Temelj slovenske zgodovine je Knežji kamen. Thomas Jefferson, avtor ameriške ustave, je iz primera ustoličevanja karantanskih knezov dobil idejo, da mora med vladarjem in ljudstvom obstajati simbioza. Ni eden nad drugim, ampak sta skupaj. To velja tudi v inoviranju.
— Aleks Jakulin

Ponovno se zahvaljujemo Gospodarski zbornici Slovenije, da smo lahko izpeljali ta dogodek in s tem razširili znanja in dobre nasvete o inovativnosti in skupaj gradili vezi in prihodnost slovenskih podjetji in posameznikov iz tujine in Slovenije.  

[Keynote govorec] Miha Pipan o svojem podjetju Better Origin:

https://youtu.be/S4y9ud2ezaw?t=2470

[Keynote govorec] Aleks Jakulin o razvoju in spreminjanju tehnologije - 1o Inc:

https://youtu.be/S4y9ud2ezaw?t=1212

[Okrogla miza] Razvoj podjetništva v Sloveniji in kaj se lahko naučimo od tujine:

https://youtu.be/S4y9ud2ezaw?t=4277

[Zaključna prireditev] Aleks Jakulin o potencialu slovenskih inovacij:

https://youtu.be/OHj2dVlPLm8?t=813