Pogovor z gospodarstveniki v Pragi

Manca K.

V torek, 31. maja 2022, so se po nekaj letih ponovno srečali naše članice in člani - Slovenke in Slovenci, ki živijo na Češkem. Tematsko srečanje, ki je bilo tokrat povsem gospodarsko obarvano, smo organizirali skupaj z Veleposlaništvom RS v Pragi, ki je dogodek tudi gostilo v svojih prostorih.

Veseli smo, da smo se po 3-letnem premeru lahko ponovno v živo srečali tudi na Češkem, kjer ima naše društvo kar nekaj članic in članov in dolgoletni lokalni odbor, povabili pa smo tudi vse ostale Slovenke in Slovence na Češkem.

Veleposlaništvo RS v Pragi se je pozitivno odzvalo našemu vabilu in gostilo naš dogodek v njihovih prostorih. Na pogovoru so se nam poleg uvodnega nagovora veleposlanice, mag. Tanja Strniša, pridružili še ga. Nataša Vacek Novak, regionalna direktorica za Srednjo Evropo v podjetju Trimo, ga. Petra Skyba Struna, vodja podružnice Lisce na Češkem, g. Gregor Gržina, direktor Gorenja za Češko in Slovaško in g. Stane Romih, direktor podjetja Kovintrade na Češkem, ki so predstavili svoja podružnice in njihovo delo ter tudi možnosti zaposlitve. S predstavniki Slovenskih podjetij na Češkem smo se v pogovoru v okviru okrogle mize pogovarjali med drugim tudi o tem, kako biti uspešen gospodarstvenik v tej državi.

Sogovorniki so povedali, da smo Slovenci včasih malo preveč ”Balkanski” za okus Čehov, ki so po drugi strani sprva nekoliko bolj zadržani. Vsi smo se v šali strinjali, da pivo vsekakor pomaga, in da le je na pogostitvi prisoten še prašiček, da je posel zagotovljen. Čehi in Slovenci smo si tako kulturno kot jezikovno zelo blizu, kar nam pri poslovanju zagotovo pomaga.
— Miha Šaberl, organizator dogodka

Vsa podjetja, ki so se tokrat na dogodku predstavila imajo na Češkem dolgoletno tradicijo in so tam močno uveljavljena. Dogodek se je zaključil v zelo pozitivnem duhu in z dogovorom, da bomo kaj kmalu organizirali še kakšnega, kjer bomo spoznali še nekaj drugih uspešnih Slovenskih podjetij, ki jih je na Češkem zelo veliko.

Zahvaljujemo se iniciatorju dogodka in vodji lokalnega odbora na Češkem, Mihi Šaberlu, za odlično izpeljan dogodek in se veselimo naslednjih!