WISE ZDA: ''Empowering Women and Girls in Science and in Leadership''
Feb
3:00 PM15:00

WISE ZDA: ''Empowering Women and Girls in Science and in Leadership''

Otvoritveni dogodek projekta WISE s katerim združujemo moči za enakost spolov v STEM poklicih

V decembru 2023 smo združili moči trije ugledni akterji na področju znanosti, inženiringa in tehnologije v Sloveniji: ASEF, ONA VE in društvo VTIS. Skupna vizija teh organizacij je privedla do rojstva projekta WISE* 2024.

Projekt WISE 2024 izhaja iz želje po učinkoviti implementaciji dobrih praks na področju enakosti spolov v STEM poklicih. Vodja projekta, dr. Polona Šafarič Tepeš, raziskovalno-razvojna sodelavka pri Northwell Health, vodja lokalnega odbora VTIS v ZDA in članica ONA VE, si je v lanskem letu prizadevala pridobiti podporo društev, Ministrstva za zunanje in evropske zadeve zadeve in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki bi prepoznali pomembnosti naslavljanja te problematike. Vsi našteti akterji smo podprli povezovanje in organizacijo okroglih miz ter strokovnih srečanj, namenjenih reševanju spolne neenakosti v STEM poklicih, s poudarkom na aktivni implementaciji dobrih praks.

Serija dogodkov v treh državah

Projetk WISE 2024 bo obsegal serijo dogodkov, s katerimi bomo osvetljevali izzive in rešitve v uresničevanju spolne enakosti v STEM poklicih ter na vodilnih mestih. Dogodki bodo organizirani v ZDA, Sloveniji in Veliki Britaniji.

Otvoritveni dogodek projekta WISE bo potekal v ZDA na devetem srečanju mednarodnega dneva žensk in deklet v znanosti na sedežu Združenih narodov, sočasno s slovenskim kulturnim praznikom, 8. februarja 2024. Dogodek bo hibriden (glejte info spodaj)

Zaradi osrednje teme letošnjega devetega srečanja - "Ženske v vodstvu, ženske v STEM" - in uspeha Slovenije pri pridobitvi prve ženske predsednice ter nekaj ministrskih mest z doktorati iz znanosti, se je pojavila pobuda za predstavitev izzivov in dobrih praks na tem področju. S podporo veleposlanika Slovenske Misije pri Združenih narodih, generalnega pokrovitelja dogodka RASIT (kraljeva akademija znanosti) ter sodelovanja slovenskih društev ASEF, VTIS in ONA VE, bo Slovenija prvič organizirala dveurni panel na temo žensk v STEM zagonskih podjetjih, svetu tveganega kapitala in na vodilnih pozicijah v farmaciji. Panel z naslovom "Empowering Women and Girls in Science and in Leadership: From Discovery to the Market" bo v obliki okrogle mize s slovenskimi doktoricami znanosti, podjetnicami in podjetniki.

Uvodoma nas bo v panel povedel veleposlanik Slovenske Misije pri Organizaciji združenih narodih, g. Eliot Minchenberg, direktorj UNESCO predstavništva pri Organizaciji Združenih narodov v New Yorku, in podpredsednica RASIT, princesa Nisreen El Hashemite.

OTVORITVENI DOGODEK V ZDA

>> PRIJAVA NA DOGODEK V ZDA V ŽIVO (do 29. 1.): https://shorturl.at/iBCY2

>> SPLETNA POVEZAVA DO SPLETNEGA SPREMLJANJA DOGODKA (8. 2. Ob 15.00 ET (NYC time) torej ob 21.00 slovenski čas: https://webtv.un.org/en/schedule

SODELUJOČI

Predsedujoča: Polona Šafarič Tepeš, Ph.D. Research Fellow Women's Reproductive Health, FIRM, Northwell; RASIT Fellow, vodja VTIS lokalnega odbora v ZDA

Uvodni nagovori:

• H.E. Ambassador Boštjan Malovrh, Permanent Representative of the Republic of Slovenia to the United Nations

• HRH Princess Nisreen El-Hashemite, MD, Ph.D., Executive Director,Royal Academy of Science International Trust

• Mr. Eliot Minchenberg, UNESCO Representative to the United Nations in New York

Okrogla miza:

• Daša Lipovšek, Ph.D., VP, Lead Discovery, Aktis Oncology, Inc.

• Cat Donaldson, Ph.D., Head of Alexandria LaunchLabs & Principal at Alexandria Venture Investments

• Katja Lumbar Globocnik, Ph. D., Senior Director, Global Product Introduction & Optimizations, Teva Pharma

• Jake Prigoff, MD, Healthcare Partner at Gaingels & EIR at Eidos - University of Pennsylvania

Za dodatne informacije o dogodku se obrnite na: info@drustvovtis.si.

Vljudno vabljeni!

Društvo VTIS, ASEF & ONA VE