Prvi VTIS Forum o prostovoljstvu v društvu

Brina Vadnjal

6. decembra 2021 je preko platforme ZOOM potekal prvi VTIS Forum na temo ‘Kako postati prostovoljec?’. Dogodek je bil namenjen vsem, ki bi želeli doprinesti h kroženju znanja, pomagali mladim, ki se selijo v tujino, ali bi radi ustvarili lokalno skupnost Slovencev v tujini. VTIS je vodilna organizacija, ki povezuje v tujini izobražene Slovence, ki bodo odločilno pripomogli k napredku slovenske družbe, zato stremi k temu, da bi se društvu pridružilo čim več prostovoljcev, ki bi nam še naprej pomagali rasti in širiti skupnost. Na dogodku so prisotni lahko izvedeli več informacij o 5 različnih oblikah prostovoljstva znotraj Društva VTIS.

Dogodek je potekal v štirih delih: deljenje informacij o Društvu VTIS in prostovoljstvu, predstavitev različnih oblik prostovoljstva, deljenje izkušenj prostovoljcev in Q&A. Otvorila ga je predsednica društva, Kristi Hodak, ki je predstavila društvo in prisotne člane. Predstavila sta se tudi Bojana Selinšek, vodja lokalnega odbora v Veliki Britaniji in pobudnica številnih projektov znotraj društva in Nejc Geržinič, vodja lokalnega odbora na Nizozemskem. Bojana se je društvu pridružila nekaj let nazaj, ker se ji je zdelo zanimivo in zabavno, ko se je pridružila na enem izmed dogodkov v Veliki Britaniji, na katerem je spoznale super ljudi, zato se je takoj želela bolj aktivirati. Poleg funkcije vodje lokalnega odbora je članica delovne skupine VTIS Gospodarstvo in vodja interesne skupine ter »podcasterka«. Nejc Geržinič se je društvu priključil pred dvemi leti, ker si je želel pomagati drugim, ki se soočajo s selitvijo v drugo državo. Oba motivirajo deljenje izkušenj, rast vseh skupnosti in pomoč, ki jo lahko namenita drugim. Pravita, da je čas, ki ga namenita za društvo vreden vsega truda. Veliko jima pomeni povezovanje Slovencev, to da v tujini najdeš nekoga, ki te razume, ki z njim deliš isto zgodovino in se z njim lahko pogovarjaš v domačem jeziku. Prav tako jima VTIS nudi ogromno novih priložnosti in poznanstev. Predstavila se je tudi vodja pisarne Manca, ki skrbi za celotno koordinacijo in organizacijo, promocije, objave, predvsem pa je podpora prostovoljcem na vsakem koraku, kjer potrebujejo pomoč.

V nadaljevanju dogodka je predsednica opisala še delo prostovoljcev v funkcijah vodje lokalnega odbora, člana/ice lokalnega odbora, vodje interesne skupine, člana/ice delovne skupine za zakonodajo in pisca vsebin za VTIS blog. Vodje lokalnega odbora predstavljajo Društvo VTIS v državi svojega lokalnega odbora, koordinirajo in vodijo člane svojega lokalnega odbora, ter skrbijo za izvedbo dogodkov in druženj v državi lokalnega odbora. Vodje interesne skupine predstavljajo društvo na svojem področju, se udeležujejo sestankov upravnega odbora, kjer delijo izkušnje in ideje članov strokovne/interesne skupine, ter vzpostavljajo povezavo interesne/strokovne skupnosti preko Slack kanala in Zoom srečanj. Pisci vsebin predstavljajo VTIS s pisanjem zanimivih in uporabnih vsebin. Z vsemi funkcijami prostovoljci pridobijo  ogromno poznanstev, izkušenj in kompetenc.

Dogodka se je udeležilo veliko novih ljudi iz različnih držav, kot so Kanada, ZDA, Irska, Nemčija itd., z zanimanjem da bi postali VTIS prostovoljci. Veliko jih je izkazalo interes tudi za funkcije v okviru interesnih skupin in delovne skupine za zakonodajo. Prav tako pa se je javilo nekaj interesentov za odprtje novih lokalnih odborov, zato nas v prihodnosti verjetno čaka ustanovitev le-teh, česar se zelo veselimo, saj si želimo širjenja v nove države, kjer so naši članice in člani.

Hvala vsem, ki ste bili del dogodka. Upamo, da se bo naše sodelovanje z novimi prostovoljci nadaljevalo v taki pozitivni energiji, kot smo ji bili priča skozi celoten dogodek.

Za dodatne informacije o društvu in prijavi nas lahko kontaktirate na: info@drustvovtis.si.