Letošnji Simpozij z osrednjo okroglo mizo o položaju žensk v slovenskem znanstvenem prostoru

 

Brina Vadnjal,

8 minutno branje


Za konec leta smo bili priča še enemu zelo uspešnemu Simpoziju slovenskih raziskovalcev v tujini. Tradicionalni Simpozij je potekal šestič, letos že drugo leto zapored virtualno, preko platforme Zoom. Dogodek smo organizirali v tesnem sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.


 

Letošnjo organizacijsko ekipo pod vodstvom Neže Vadnjal in Mance Kunavar so sestavljali moderatorka celotnega dogodka Neža Ribarič, Boštjan Vihar, Petra Ravbar, Katarina Kmet in Polona Šafarič Tepeš. Več kot 150 udeležencev je prisluhnilo zanimivim in aktualnim temam v sklopu okrogle mize in 5ih tematskih panelov. Sodelovalo je kar 26 priznanih slovenskih raziskovalk in raziskovalcev iz tujine in Slovenije, ki so z izvedbo in svojimi predstavitvami presegli naša pričakovanja.

Prvi dan dogodka sta s svojima nagovoroma otvorili Ministrica za izobraževanje, šport in znanost dr. Simona Kustec in predsednica Društva VTIS Kristi Hodak. Tema letošnje okrogle mize je bil Položaj žensk v slovenskem znanstvenem prostoru. Okroglo mizo je s svojim govorom otvorila posebna predstavnica generalnega sekretarja skupščine Združenih Narodov Darja Bavdež Kuret, ki je že vrsto let aktivna na področju spolne enakopravnosti in zagovornica pravic žensk. Na okrogli mizi so sodelovali dr. Tomaž Boh iz Direktorata za znanost MIZŠ, dr. Marko Perdih iz Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS, dr. Emilija Stojmenova Duh iz Fakultete za elektrotehniko in soustanoviteljica združenja ONA VE, Neža Vadnjal, podoktorska študentka na Univerzi v Cambridgu in članica upravnega odbora Društva VTIS in dr. Jovana Mihajlović Trbovc iz ZRC SAZU, pogovor pa je vodila Polona Šafarič Tepeš iz laboratorija Cold Spring Harbour NY, ki je okroglo mizo zaključila z upanjem, da Slovenija postane vodilna glede enakosti spolov v znanosti.

Prvi dan se je odvijal v luči aktualni naravoslovnih tem. Na prvem panelu Molekularno slikanje v medicini so se z zanimivimi temami predstavile Špela Korat iz Univerze Vrije, Alina Scheider iz King’s Collega v Londonu in dr. Aleksandra Pekošak iz Halix BV. Predstavile so nam različne teme, od uporabnosti z ogljikom 11 označenih aminokislin in peptidov vmolekularnem slikanju, molekularnem slikanju pri diagnostiki proteinopatij-sinuklenopatij, in PET/MRI. Panel je moderirala dr. Petra Kolenc iz Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana. 

Med odmorom sta dr. Klementine Fon Tacer iz Fakulteta za veterino Texas Tech Univerze in dr. Andrej Košmrlj iz Univerze Princepton predstavila ASEF fundacijo in programe v okviru ASEF štipendiranja, kateremu je sledilo krajše mreženje.

Dan smo zaključili s panelom z naslovom Modeli človeške fiziologije. Tu so nam z odličnimi predstavitvami pod moderatorstvom dr. Uroša Maverja iz Inštituta za biomedicinske vede Medicinske fakultete Univerze v Mariboru postregli dr. Martin Trapečar iz Univerze Johns Hopkins, dr. Mojca Frank Bertoncelj iz Inštituta BioMed X in dr. Matija Rojnik iz Fluicell AB. Prisluhnili smo tematikam kot so mikrofiziološki sistemi človeka, molekularnega razumevanja sistemske fibroze (bolezni kože) in razvoj v biotehnološkem podjetju Fluicell-a. Prvi dan Simpozija se je končal z virtualnim mreženjem na platformi Gather.

Drugi dan Simpozija sta vse navzoče ob začetku nagovorili dr. Helena Jaklitsch, Ministrica Urada Vlade RS za zamejce in Slovence po svetu in Neža Vadnjal članica upravnega odbora VTIS in vodja organizacije 6. Simpozija slovenskih raziskovalcev v tujini, ki so jima sledili še preostali trije paneli.
Na tretjem panelu Šport za dobro počutje so sodelovali dr. Tim Podlogar iz Univerze v Birminghamu, dr. Jakob Škarabot iz Univerze v Loughborough in Katja Podvinšek iz Rehabilitacijskega centra Reade in Univerze Vrije, vodil pa ga je Vojko Vučković iz 4p Fitnes in Fakultete za šport Univerze v Ljubljani. Govorili so o ogljikovih hidratih in sladkorjih, kontroli mišic in gibanja ter živčno mišični električni stimulaciji za zdravje in šport gibalno oviranih.

Naslednji panel Trajnost v umetnosti in oblikovanju je moderirala dr. Almira Sadar iz Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, z različnimi predstavitvami na temo kako trajnostni so v resnici krožni poslovni modeli, multidisciplinarni pristopi k oblikovanju in dobre prakse trajnosti v oblikovanju pa so se predstavili dr. Helena Šuštar iz Helena Sustar Tmi in Alto Open Univerze, Eva Garibaldi iz Willem de Koonig Akademije in Jana Zornik iz Artefact Designer in Univerze za umetnost v Londonu.

V času odmora so poslušalci lahko prisluhnili generalnemu direktorju, Sektorja za znanost pri Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, dr. Tomaža Boha, ki je predstavil nedavno sprejeti in težki pričakovani - Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, katerega cilj je zagotoviti sodoben znanstvenoraziskovalni in inovacijski sistem, ki bo državljanom omogočil višjo kakovost življenja in dvignil konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Pod vodstvom dr. Aljoša Valentinčiča iz Ekonomske fakultete UL so se nam na zadnjem panelu z naslovom Spremembe na finančnih trgih: Družboslovni vidiki predstavili dr. Ana Podvršič iz Univerze v Gradcu, dr. Jernej Čopič iz Caltech in AMSE, CRNS in dr. Matjaž Maletič iz Evropske centralne banke. Tudi tu smo bili priča zanimivim tematikam od neoliberalizma, financializacija perifernega kapitalizma v Sloveniji do sprememb na finančnih trgih in Yield Curves. Dogodek se je zaključil z mreženjem na platformi Gather, ki se je kljub virtualnosti odvijalo do večernih ur.

Hvala vsem moderatorjem za entuziastično vodenje, govorcem in panelistom za zanimive govorce in predstavitve ter gledalcem, da ste bili del dogodka ter ste sodelovali pri širjenju zanimivih informacij, dejstev in oblikovanju novih poznanstev in sodelovanj. S svojimi zanimivimi in včasih tudi provokativnimi vprašanji pa začinili dogodek. Čeprav je virtualni potek dogodka v zadnjih dveh letih postal naša stalnica, vseeno upamo, da se v naslednjem letu na 7. Simpoziju slovenskih raziskovalcev srečamo v živo v Ljubljani.

Vsi posnetki 6. simpozija v tujini izobraženih Slovencev so dostopni na našem Youtube kanalu:

1. dan (20.12.2021):

Uvodni nagovori 1. dan:

6. Simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini: Pozdravni nagovori (1. dan) - YouTube

Okrogla miza:

6. Simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini: Okrogla miza - YouTube

Molekularno slikanje v medicini:

6. Simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini: 1. panel - Molekularno slikanje v medicini - YouTube

Modeli človeške fiziologije:

6. Simpozij slovenskih raziskovalcev v tujini: 2. panel - Modeli človeške fiziologije - YouTube

2. dan (21.12.2021):

Uvodni nagovori 2. dan:

Simpozij 2021 2 Pozdravni nagovori - YouTube

Šport za dobro počutje:

Simpozij 2021 3 panel Šport za dobro počutje - YouTube

Predstavitev novega Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti s strani MIZŠ:

Simpozij 2021 MIZŠ predstavitev novega Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti - YouTube

Trajnost v umetnosti in oblikovanju:

Simpozij 2021 4 panel Trajnost v umetnosti in oblikovanju 1 - YouTube

Spremembe na finančnih trgih: Družboslovni vidiki:

Simpozij 2021 5 panel Spremembe na finančnih trgih Družboslovni vidiki - YouTube