Naš prvi onboarding event je potekal na Nizozemskem

Maruša Mohar, Manca K.

V četrtek, 12. avgusta 2021, smo v društvu organizirali prvi virtualni ‘onboarding’ dogodek za vse novince na Nizozemskem, z naslovom ‘Iz Slovenije v svet: selitev na Nizozemsko’. Dogodka so se udeležili bodoči študentje, raziskovalci in ostali, ki so se ravno preselili ali se v naslednjih mesecih na novo selijo na Nizozemsko. Pridružili se nam jih je okoli 25.

V uvodnem delu so člani lokalnega odbora na Nizozemskem predstavili Društvo VTIS, nato pa je sledila glavna tema - selitev na Nizozemsko - kaj je potrebno urediti pred odhodom in kaj ob prihodu. Prisotni so dobili informacije o zdravstvenem zavarovanju, odprtju bančnega računa, pridobitvi BSN številke in digitalnega podpisa (DigiD), menjavi telefonske številke, javnem prevozu itd. Dotaknili so se tudi bolj praktičnih tem, kot na primer, kje je najbolje kupovati hrano, na kaj biti pozoren ob nakupu kolesa in vozovnice za javni prevoz. Seveda ni šlo brez omembe “zanimivega” nizozemskega vremena, in kako se na le-tega ustrezno pripraviti; dežni plašč je kar obvezna oprema. Udeležencem ni zmanjkalo vprašanj o praktičnih informacijah iz prve roke in trenutni študentje s(m)o jih z veseljem delili. Precej vprašanj je bilo na temo nastanitve - ali se bolj splača živeti v manjšem mestu in se z javnim prevozom peljati do univerze / službe ali iskati nastanitev nekje bližje za višjo ceno, o urejenost javnega prevoza (aktualni popusti), zdravstvenega zavarovanja in pa o obdavčitvi v primeru dela.

V sklepnemu delu dogodka se je razvila diskusija, katero so vodila številna vprašanja udeležencev. Veseli smo, da so se bodoči študentje in raziskovalci na Nizozemskem dogodka udeležili v takem številu in da si v novo državo želijo dobro pripravljeni in opremljeni z vsemi informacijami. Naše članice in člani jih z veseljem delijo z njimi.

V imenu Društva VTIS vsem želimo srečno pot na Nizozemsko, vse dobro ob odhodu in selitvi. Vabljeni, da se brezplačno včlanite v društvo in tako postanete del skupnosti v vaši novi državi, pridobite mentorje in nasvete še naprej. V naslednjih mesecih bomo organizirali tudi druženje vseh članic in članov na Nizozemskem. V kolikor potrebujete še kakšno informacijo ali imate vprašanje, na katerega na dogodku nismo odgovorili, smo tu, da vam pomagamo, le bodite pogumni in si upajte vprašati!

Hvala lepa organizatorjem, VTIS lokalnemu odboru na Nizozemskem (Maruša Mohar, Nik Gerbec in Nejc Geržinič), za ponovno izvrstno organizacijo dogodka in izčrpno prezentacijo z vsemi pomembni podatki, ter vse informacije in nasvete, ki ste jih delili z udeleženci.