Uspešna komunikacija preko video platform

 

Manca K.

5 minutno branje


Situacija, ki nas je doletela v času pandemije leta 2020 in še traja, nas je vse prisilila v spremenjen način dela. Vse več sestankov, konferenc, seminarjev, usposabljanj je začelo potekati na daljavo, preko video platform. Pa smo bili in smo na virtualne sestanke preko komunikacijskih platform pripravljeni? Večina bi odgovorila ne. Zato so se Bojana, Lea in Lucija, članice Društva VTIS odločile, da povabijo k sodelovanju strokovnjakinjo na tem področju, Kajo Pečnik, in organizirajo sklop delavnic Body Awareness. Prva delavnica se je odvila v aprilu na temo Uspešna komunikacija preko video platform.


 

Prva VTIS delavnica je bila usmerjena v pridobitev praktičnih orodij, s katerimi bomo postali boljši v komunikaciji na spletnih video platformah. Spoznali smo, kako ostati naravni in pristni kljub virtualnosti, kako biti bolj učinkoviti in prodorni z zavedanjem samih sebe in trenutne situacije. Tekom delavnice nam je Kaja Pečnik podala številne nasvete o tem, na kaj moramo biti pozorni pri virtualni komunikaciji preko komunikacijskih platform. 

Vsakemu posamezniku uspešna komunikacija pomeni nekaj drugega. Vsem pa je skupno, da izhaja iz zavedanja in prezence v sedanjem trenutku in seveda energije. Prvi del delavnice je predavateljica namenila teoretični razlagi priprave, energije, načinu komuniciranja itd. Drugi del delavnice je bil praktičen, vsak od udeležencev je imel priložnost, da se predstavi pred zaslonom. Na podlagi prej pridobljenega teoretičnega znanja smo pri vsakem posamezniku iskali priložnosti za izboljšave v komunikaciji preko zaslona iz različnih vidikov ter tako popravili njegovo prezenco pred zaslonom.

Tehnika in prostor

Pred samim sestankom je nujno, da postavimo zaslon v višino oči. Pomembna je postavitev kamere in osvetlitev; oboje je nujno za našo samoprezentacijo. Prostor okoli nas, ki je zajet v zaslonu je naša 'škatla', v okviru katerega se lahko gibljemo z zgornjim delom telesa. 

Glas

Pri komunikaciji preko platform je zelo pomembna jakost našega glasu (povezana z energijo), pri čemer moramo pravilno korigirati naš mikrofon na računalniku, da ne govorimo preveč naglas ali preveč tiho in nas nihče ne sliši. Vse je odvisno od publike, kajti naš glas je lahko bolj sproščen, če imamo sestanek ena na ena in bolj agresiven ter glasnejši, če imamo večjo publiko. Pozorni moramo biti tudi na to, da govorimo jasno in razločno v zaslon in da ne spreminjamo glasu na koncu stavkov. Poleg samega glasu je pri govorjenju pomembno tudi dihanje, saj z dihanjem ne samo umirimo svoj glas, ampak celotno telo, da smo manj pod stresom.

Drža, kretnje in obrazna mimika

Pri komuniciranju preko vide platform je potrebno veliko poudarka nameniti tudi drži in kretnjam, saj smo pred zaslonom z zgornjim delom telesa stalno na pogledu. Kaja nam je natančno predstavila, kako izgleda pravilna drža govorca pred zaslonom: nevtralna in pokončna drža s sproščenimi rameni, izogibati se je potrebno slonenju na mizi oz. podpiranju glave z roko, zaslon pa je idealno postavljen v višini oči. Kakor pri komunikaciji v živo tudi preko zaslona uporabljamo kretnje, ki morajo biti vidne na zaslonu in na to moramo biti pozorni. Paziti je potrebno tudi na preveč ponavljajoče se mahanje z rokami. Naslednja pomembna stvar naše prezence pred zaslonom je obrazna mimika. Kljub temu da neposredno pred nami ni poslušalcev, si moramo predstavljati, kot da nekomu govorimo, usmerjati moramo svojo energijo vanj. Enako velja za oči, potrebno je vzpostaviti pristen in prezenten očesni stik, ne gledati v tla ali vstran, ter paziti na pretirano mežikanje.

Zaslon je vaš sogovornik!
— Kaja Pečnik, vodja delavnice

Energija

Pri sami prezenci govornika pred občinstvom za zasloni je pomembno, da skušamo sebe prezentirati čim bolj naravno. Kaja priporoča, da se pri tem držimo PPP modela: priprava, potek in premor (preparation, play, pause). Pri pripravi je, poleg vsebinske priprave na sestanek ali seminar, izjemno pomembna telesna priprava in dihanje. Pokazala je vajo 3x3 dihanje. Drugi del pri pripravi, ki ga je izpostavila, je imaginacija prostora. Kot že omenjeno, se moramo mentalno pripraviti na to, s kom bomo govorili, ali gre za intervju (ena na eno), kolegij (10 ljudi), ali pa gre za veliko konferenco z množično udeležbo. Temu primerno moramo usmerjati svojo energijo, se osredotočati na vse poslušalce ter jih nenazadnje pritegniti.

Udeleženci so bili navdušeni nad personalno analizo svojega nastopa pred zaslonom. Kljub barieri - zaslonu je treba uspešno komunikacijo preko zaslona vaditi in se nanjo dobro pripraviti. Vidikov, na katere moramo biti pozorni, je veliko in odlično je, da se preko takšnih delavnic le-tega začnemo zavedati ter popraviti in izboljšati.

Sam težko opaziš napake, kljub temu da se vidiš v zaslonu 😊
— Maja, udeleženka delavnice

Veselimo se naslednje delavnice v sklopu Body Awareness na temo, kako se vrniti iz dela od doma nazaj v pisarno, ki bo na sporedu v soboto, 9. oktobra 2021 ob 19.00 uri (CET).

Posnetek delavnice o uspešni komunikaciji preko video platform je na voljo na našem youtube kanalu: https://youtu.be/fzqUQkijzG8.

Posebna zahvala gre ekipi Slovenke@VTIS (Bojana Selinšek, Lea Marolt Sonnenschein, Lucija Vihar in ostale) za super organizacijo, ter Kaji Pečnik za izjemno izvedbo delavnice!


O sklopu delavnic

Body Awareness bo deloval v sklopu treh delavnic, ki se bodo odvijale do konca leta 2021. Prva delavnica je bila namenjena komunikaciji preko spletnih platform, v drugi bomo pogledali, kako lahko najbolje vzpostavimo prehod iz dela od doma do službenega mesta, tretja pa bo namenjena premagovanju stresa in pritiska na delovnem mestu in preko praktičnih vaj predstavila, kako lahko z enostavnimi orodji kontroliramo reakcije na zunanje okoliščine in s tem obdržimo energijo čez cel dan.

O Kaji Pečnik

Kaja je diplomirana igralka, francistka in sociologinja kulture. Več let je delovala kot igralka, pevka in voditeljica v Ameriki in Evropi, konec leta 2019 pa je ustanovila podjetje Body Awareness, ki se ukvarja s treniranjem mehkih veščin preko zavedanja celega človekovega bitja. Kaja ima veliko izkušenj v izobraževanju šolskega, zdravstvenega in poslovnega sektorja, med drugim redno sodeluje z NHS (National Health Service) pri treniranju psihiatrov. 

Kaja profilna.jpg
 
Uporabno za članeManca K.