Predstavitev številnih obštudijskih in kariernih priložnosti CERNa za VTISovce

Manca K.

VTISov virtualni posvet z Evropsko agencijo za jedrske raziskave (CERN) je spletni karierni dogodek, ki se je 2. marca 2021 odvil v Ženevi. Ob velikem zanimanju članov VTIS za tovrsten dogodek se je Lokalni odbor VTIS v Švici, ki izjemno aktivno deluje, povezal s CERN-om, slovenskim Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) ter Stalnim predstavništvom Slovenije pri Uradu Združenih narodov in ostalih mednarodnih organizacijah v Ženevi.

cern-networks.jpg

Agencija CERN trenutno velja za največji laboratorij za fiziko delcev. Njen sedež je zahodno od Ženeve v občini Meyrin, na meji med Francijo in Švico. Trenutno je v CERN včlanjenih 20 evropskih držav, ima okrog 2.600 polno zaposlenih ljudi, poleg njih pa sodeluje še okrog 7.900 znanstvenikov in inženirjev s 580 univerz ter raziskovalnih inštitucij. Slovenija je formalno zaprosila za članstvo v CERNu junija 2009, leta 2017 je pridobila status pridružene članice, polnopravna članica bo predvidoma postala leta 2022.

Slovenija, kot majhna država, oziroma Slovenke in Slovenci imamo v CERNu malo predstavnikov, prav zato je bila naša želja, da vsem, ki delujejo v inženirstvu, strojništvu, računalništvu, fiziki ali drugih sorodnih tehničnih sferah, predstavimo možnosti in postopke za sodelovanje pri pripravništvih, študiju in delu v CERNu iz prve roke. Predvsem pa, da vsem željnim kariere v CERNu predstavimo možnosti in vrhunske priložnosti, ki jih ponujajo.

V uvodnem nagovoru dogodka s strani članice upravnega odbora Društva VTIS dr. Aleksandre Pekošak, vodje sektorja za znanost na MIZŠ Petra Volaska in začasnega odpravnika poslov Stalnega predstavništva RS v Ženevi Damirja Devčiča smo slišali veliko spodbudnih besed. ''Slovenija si prizadeva in podpira sodelovanje mladih strokovnjakov s CERNom. Želimo si kroženja znanja in izmenjave informacij,” je poudaril g. Volasko, vodja sektorja za znanost na MIZŠ, pristojnem ministrstvu za koordinacijo sodelovanja Slovenije s CERNom. Začasni odpravnik poslov na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije v Ženevi g. Devčič je ponazoril globalno naravo organizacije: "CERN je resnično unikatna mednarodna organizacija, kot ledena gora – že navzven izgleda impresivno, za svojimi zidovi pa gosti raziskovalno institucijo s  področja fizike osnovnih delcev svetovnega ranga in globalni laboratorij za razvoj tehnologij prihodnosti”. Impresivno in vsekakor mamljivo za vse, ki si želijo nekaj več in nekaj novega.

VTIS cern fotka 1.jpg

Svojo zgodbo sta tekom dogodka predstavila tudi člana Društva VTIS Anja Kranjc Horvat, ki opravlja doktorat v okviru CERNa, in Tadej Novak, ki je v CERNu opravil poletno pripravništvo v času študija, sedaj pa sodeluje kot uporabnik. Z navdušenjem sta predstavila svojo izkušnjo in neverjetne možnosti, ki jih za svojimi zidovi ponuja agencija, predvsem pa sta oba izpostavila izjemno mednarodno in ambiciozno pa vendar dostopno ekipo, ki z veseljem deli znanje in mentorira mlajše kolege.

Nenazadnje je zanimivo predstavitev zaključila ga. Anna Cook, predstavnica ekipe za privabljanje talentov v CERNu, ki je izpostavila zahtevnost in konkurenčnost postopkov in izbora, ki so na koncu poplačani z unikatnimi izkušnjami in poudarila, da naj kandidati ne obupajo, saj je tudi ob neuspelih poskusih vredno večkrat poizkusiti s prijavo, saj so potrebe in delovna mesta različna in se tekom mesecev spreminjajo, dodajajo. Predstavila je mnogo možnosti, od študentskih pripravništev, poletnih pripravništev do doktorskih programov, zaposlitev v administraciji, splošnih službah, tehničnih oddelkih itd. Različne priložnosti, ki jih ponujajo, so opisane v brošurah, ki jih najdete na koncu članka. Prav za vsakega se najde priložnost, v katerikoli fazi študija ali kariere se posameznik nahaja. Kljub omejenemu času, je ga. Cook uspela odgovoriti na mnogo zanimivih vprašanj naših poslušalcev.

V Društvu VTIS smo navdušeni nad okrepitvijo sodelovanja z mednarodno organizacijo CERN. Mladim priporočamo, da izkoristijo odlične karierne priložnosti, ki jih ponujamo tudi preko Društva VTIS.

Vse Slovenke in Slovenci, ki ste v Švici, lepo vabimo k včlanitvi in sodelovanju v našem društvu, aktivno ali pa zgolj z udeležbo na naših dogodkih. Za vse, ki o študiju ali karieri v Švici še razmišljate ali planirate, pa je naš VTIS lokalni odbor pripravil brošuro z nasveti in informacijami o življenju v Švici iz prve roke.

Za več informacij nas kontaktirajte na info@drustvovtis.si.

Have you thought of a career at CERN?

CERN could be the next step in your career!

ADMINISTRATIVE STUDENT PROGRAMME

DOCTORAL STUDENT PROGRAMME