Kako si predstavljate prihodnost dela?

 

Brina Vadnjal

5 minutno branje


Na deževno popoldne v aprilu smo z našim partnerjem GEN-I v kavarni Stow v Ljubljani organizirali dogodek Kako si predstavljate prihodnost dela?. Dogodek je potekal po modernem principu World café, kjer so gostje ob pijači in prigrizkih razpravljali o trenutno zelo aktualni temi - prihodnost dela v Sloveniji.


Zanimiv dogodek o prihodnosti dela, katerega velik del je bil pogovor o prednostih dela v pisarni, od doma ali hibridno, je bil super otvoritev letošnjih VTIS dogodkov v živo.
— Neža Vadnjal, udeleženka
 

Kako si večja podjetja organizirajo delo dandanes in kaj za njih deluje?

Na okrogli mizi so sodelovali Urška Stanovnik, ki deluje kot menedžerka za srečo v podjetju Optiweb, strateški svetovalec pri podjetju Competo in članom uprave GEN-I Andrejem Šajnom. Govorci so razpravljali o načinu dela v njihovih podjetjih po času, ko je bil cel svet postavljen pred dejstvo, da je delo od doma obvezno. Vsa tri podjetja se danes poslužujejo načinu hibridnega dela, ker to ustreza večini zaposlenim. Nekateri imajo določena pravila, da morajo zaposleni obiskati delovno mesto vsaj enkrat na teden tudi v živo, nekateri pa jim pustijo proste roke za odločanje. Tanka meja je med tem, kaj zahtevati od zaposlenih, kako jih nadzorovati ali je delo kvalitetno opravljeno in ustrezati vsem željam ljudi. Vseeno pa je pomembem človeški socialni stik, zato vsa podjetja težijo k temu, da bi se zaposleni srečali tako ali drugače vsaj kdaj.

Hibridno delo je nova realnost. Večinsko mnenje udeležencev dogodka društva VTIS o prihodnosti dela je, da fleksibilnost dela za podjetja ni več le konkurenčna prednost, temveč nuja, če želijo dobiti ali obdržati zaposlene. Po drugi strani prinaša hibridno delo številne izzive, ki se kažejo v zaupanju oziroma nezaupanju do sodelavcev, zahtevnejši komunikaciji in ločevanju zasebnega in poslovnega sveta. Prav tako se v praksi kaže izziv v ohranjanju kulture podjetja. Še bolj v ospredje prihaja nuja po učinkovitemu postavljanju in merjenju transparentnih skupnih in individualnih ciljev, ter razumevanju kako vsak posameznih prispeva k realizaciji skupne strategije. S tem osmišljamo delo, krepimo zavest o poslanstvu organizacije in večamo zadovoljstvo zaposlenih.
— Miha Novak Kač, senior svetovalec Competo

Kako pa bomo delo v prihodnosti spodbudili?

Obiskovalci iz najrazličnejših delovnih področji so se po omizjih pogovarjali o tem, kaj spodbuja zavzetost zaposlenih, o trendih organizacije dela v Sloveniji in tujini in o njihovem pogledu na prihodnost dela. Večina je bila mnenja da je bolj kot plača ključna fleksibilnost dela in številne bonitete, ki jih zaposlovalec ponuja, na primer financiranje nekega športa za zdravo življenje. Vedno bolj je pomembna izbira delovnega mesta, kar mnogo podjetji že prakticira, pogovor pa je napeljal tudi na temo krajših delavnikov. 

Med pogovorom po omizjih smo delili izkušnje o načinu dela v podjetjih in organizacijah, kjer delamo ali jih poznamo. Pristopiti so zelo različni od pretežnega dela na daljavo do vsakodnevne obvezne prisotnosti. Prilagodljivost z delom od doma ali v prostorih podjetja bo še posebej prav prišla podjetjem, ki hitro rastejo, ki jim zato ni potrebno takoj iskati novih prostorov. Nekateri člani VTISa bi bili pripravljeni trajno delati na daljavo za delodajalce iz tujine, kar pa trenutno v večini primerov ni mogoče zaradi omejitev povezanih z davčnim statusom.
— Timotej Homar, udeleženec

Če vas ta tema zanima, smo v Društvu VTIS lani izdali brošuro Dobrih praks zaposlovalcev v tujini. Vabljeni k ogledu celotnega dokumenta na naslednji povezavi.

Karierni nasvetiManca K.