Dobrodošli na spletni strani Društva v tujini izobraženih Slovencev.

VTIS Praga 2018

VTIS Praga 2018

Slovensko znanje v svetu

Praga, 7. 11. 2018, ob 17:00

VTIS_logo_tekst_levo2

 

Društvo VTIS je premierno organiziralo dogodek na Češkem, v glavnem mestu Praga. Z dogodkom “VTIS Praga 2018: slovensko znanje v svetu”, ki je del globalne serije dogodkov Društva VTIS, spodbujamo povezovanje, medsebojno sodelovanje, delitev izkušenj in predstavitev strokovnega dela Slovencev, ki delujejo na izobraževalnih institucijah na Češkem. Srečanje je bilo sestavljeno iz kratkih predstavitev dela Slovenk in Slovencev, ki delujejo na akademskih in raziskovalnih področjih na Češkem in bližnji okolici.

Dogodek je potekal v sredo, 7. novembra 2018, ob 17:00 uri, v prostorih Veleposlaništva Republike Slovenije v Pragi na naslovu Pod Hradbami 15, 160 41 Praga 6.

Informacije o dogodku

Program dogodka
Čas Vsebina
17:00 – 17:15 Prihod udeležencev, sprejem
17:15 – 17:25 Nagovor: Veleposlanik RS v Pragi, g. Leon Marc
17:25 – 17:30 Uvodni pozdrav: Predstavnik Društva VTIS
17:30 – 17:40
Predstavitev: dr. Alenka Jenstrle Doležal
17:40 – 17:55 Predstavitev: dr. David Verbuč
17:55 – 18:10 Predstavitev: g. David Rozman
18:10 – Sprejem in pogostitev za udeležence

Več o govorcih in nastopajočih

Alenka Jensterle Doležal se je rodila na Jesenicah (Sloveniji), zdaj pa že vrsto let živi v tujini. V v Pragi predava slovensko književnost na Katedri za južnoslovanske in balkanistične študije na Filozofski fakulteti Karlove univerze.Diplomirala je iz slovenščine, primerjalne književnosti in filozofije ter doktorirala z disertacijo o Antigoni v zahodnih- in slovanskih dramatikah. Je literarna zgodovinarka in pesnica. Izdala je več pesniških in proznih del, v zadnjih letih zbirko Pesmi v snegu (2012) in Nostalgične pesmi (2018) ter roman Pomen hiše (2015), prav tako je avtorica več znanstvenih monografij: V krogu mitov: o ženski in smrti v slovenski književnosti (2008), Avtor, tekst, kontekst, komunikacija: poglavja iz slovenske moderne (2014) in Ključi od labirinta: o slovenski poeziji (2017). Redno objavlja znanstvene članke in razprave v slovenščini, češčini, poljščini in angleščini (do sedaj več kot sedemdeset). Uredila je tudi vrsto kolektivnih znanstvenih monografij in zbornikov. V Pragi je tri leta (od 2015 do 2017)  organizirala pesniški festival slovenskih pesnic Mladi mesec. Na Filozofski fakulteti UK v Pragi tudi prireja znanstvene konference in srečanja: 22.11. – 23. 11. 2018 (skupaj s Slovansko knjižnico – Narodno knjižnico ČR ) simpozij o Ivanu Cankarju.

David Verbuč deluje kot profesor etnomuzikologije, popularne glasbe, in socio-kulturne antropologije na Fakulteti za humanistične vede Karlove univerze v Pragi. Doktoriral je na področju etnomuzikologije na UC Davis, ZDA (2014), z disertacijo z naslovom ‘Living Publicly’: House Shows, Alternative Venues, and the Value of Place and Space for American DIY Communities. Slednja predstavlja antropološko študijo DIY (“do-it-yourself” oz. “naredi-sam”) glasbenih prostorov in skupnosti v ZDA. Pred začetkom svojega doktorskega študija v letu 2008 je delal kot glasbeni novinar na različnih slovenskih medijih (Radio Študent, Ljubljana, Nova Muska, Mladina, Odzven). Leta 2008 je izdal dvojno zgoščenko lastnih terenskih posnetkov ljudskih pesmi iz vasi in krajev Zgornje Savinjske doline v severni Sloveniji (naslov: Gorših ljudi na svetu ni: terenski posnetki ljudskih pesmi iz Zgornje Savinjske doline / There are No Finer People in the World: Field Recordings of Folk Songs from the Upper Savinja Valley).

David Rozman je raziskovalni delavec na Vodnogospodarskem inštitutu TG Masaryka v Pragi od leta 2012. V Pragi živi od leta 2009, ko se je po končanem študiju na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani vpisal na magistrski študij na Karlovi Univerzi v Pragi in ga uspešno zaključil. To pa ni bila njegova prva študijska izkušnja na Češkem, saj se je že v času dodiplomskega študija udeležil Erasmus študentske izmenjave v Brnu.

 

Kraj in datum

Dogodek se je odvijal v sredo, 7. novembra 2018, ob 17:00 uri, v prostorih Veleposlaništva Republike Slovenije v Pragi na naslovu Pod Hradbami 15, 160 41 Praga 6.

Prijavni obrazec

Dogodek je potekel.

Kontakt za dogodek

V primeru kakršnih koli vprašanj smo vam na volj preko elektronske pošte: info@drustvovtis.si.

Back to Top
UA-50869387-1