Prvi VTIS Zakonodajni Hackathon na platformi Gather

 

Manca K.

5 minutno branje


Na prvo avgustovsko nedeljsko popoldne se je skupina VTISovcev in aktivistov drugih organizacij zbrala na platformi Gather, da izmenja mnenja in poglede, ter sooblikujejo stališča do novo sprejete Raziskovalne in inovacijske strategije Slovenije (RISS 2021 - 2030). Ker gre za dokument velikega pomena, ki bo narekoval cilje v prihodnosti slovenskega raziskovalnega prostora in posledično slovenske znanosti, mu v društvu namenjamo veliko pozornosti.


Veliko nejasnosti in definicij je v nekaterih ukrepih in predstavlja težavo razumevanja. Kakšna merila so zastavljena za vrednotenje in ocenjevanje odličnosti? Kakšni ukrepi se bodo uporabili za vzpostavljanje taksnega okolja?
— Skupina A
 
gather.PNG

Osem zagnanih posameznikov je kar nekaj ur debatiralo, izmenjevalo mnenja in poglede o temah, ki v RISS po našem mnenju manjkajo, so pomanjkljivo opredeljene, bi morale biti bolj poudarjene, drugače napisane in zastavljene. Razdelili smo se v tri sobe - tri skupine (A, B in C), ki so razpravljale vsaka o svojem sklopu ukrepov in cilje znotraj RISSa. Na koncu pa je vsaka skupina spisala dokument z pripombami in komentarji, ki smo jih potem skupaj oblikovali v en dokument. Ugotovili smo, da je kar nekaj področij, ki so za prihodnost slovenske znanosti izjemno pomembne, pa v dokumentu kar malo spregledane. Zapisali smo jih v dokumentu 'Resolucija Društva VTIS  in Mlade akademije glede trenutnega predloga Raziskovalne in inovacijske strategije Slovenije (RISS) 2021 – 2030'.

Društvi pozdravljata zaveze slovenskih odločevalcev znanosti in raziskovalcev. Menimo, da je za doseganje dolgoročnih ciljev potrebna jasna vizija s konkretnimi in merljivimi cilji. V moderni in globalni družbi pomeni stati pri miru, pa če tudi za trenutek,  zaostajati. V desetih letih od sprejetja strategije za obdobje 2010-2020 opažamo znaten in merljiv upad kvalitete slovenske znanosti v primerjavi z ostalim svetom. V hiperglobalnem svetu so mehanizmi, ki so bili postavljeni za facilitacijo znanosti v Sloveniji postali breme za znanost. Kot razlog za splošno nazadovanje prepoznamo pomanjkanje odgovornosti in zavez k modernizaciji. Menimo, da so temelji nadaljnjega razvoja trdna zaveza trajnostnem razvoju v vsakem pomenu besede. Slovenska znanost mora prispevati k globalni tranziciji v zeleno družbo in z inovacijami prispevati k večji dodani vrednosti slovenskega gospodarstva. Institucije, ki proizvajajo znanje morajo imeti trajen dostop do talentov iz vsega sveta, ki ne bo bremenjen s strani prekomerne birokracije in težav pri integraciji. Naše zaveze znanosti  morajo biti usmerjene v blagor človeka in znanstvenikom prijazne za uporabo. To nam bo omogočalo, da bomo naslednjo strategijo pisali iz boljšega izhodišča, kot jo danes, kjer bomo lovili najboljše in ne tekli zato, da ostanemo kjer smo sedaj. 
— Uvod v Resolucijo

Resolucija, ki smo jo tekom hackathona oblikovali, vsebuje opažanja na področju ciljev za financiranje znanosti, kariernega razvoja in odprte znanosti, opažanja na področju ciljev za doseganje etičnih standardov v znanosti ter vzpostavitev plodnega znanstvenega okolja, opažanja na področju predlogov financiranja, inovativnosti in zasebnem vlaganju v znanost. Na drugi strani pa smo skupaj spisali predloge ukrepov za omenjena opažanja: predlogi ukrepov za financiranje znanosti, karierni razvoj in doseganje odprte znanosti, predloge ukrepov za doseganje etičnih standardov v znanosti ter vzpostavitev plodnega znanstvenega okolja ter predloge ukrepov za dvig financiranja, inovativnosti in zasebnega vlaganja v znanost.

Želimo si, da bodo naši komentarji opaženi in upoštevani. V društvu (in naših partnerskih organizacijah) si prizadevamo postati ključen deležnik v prostoru visokega šolstva, raziskovalnih strategij, tako v industriji kot v javnem sektorju in postati vir dobrih praks iz tujine, ki bi Sloveniji omogočale večjo konkurenčnost. Na ta način bi privabljala tako slovenske talente, ki so se znašli v tujini kot tuje strokovnjake.


Resolucija Društva VTIS in Mlade akademije glede trenutnega predloga Raziskovalne in inovacijske strategije Slovenije (RISS) 2021-2030 je na voljo na naslednji povezavi.

Vse zainteresirane vabimo, da se pridružijo naši VTIS zakonodajni skupini, ki si prizadeva za spremembe pravne ureditve slovenskega znanstveno raziskovalnega prostora, da bo ta prispeval k lažjemu pretoku znanja in odličnosti slovenske znanosti. Pišite nam na info@drustvovtis.si.

 
Naše aktivnostiManca K.